Maryse Condé
Maryse Condé, autorica rođena u Guadeloupeu, preminula je u dobi od 90 godina, ostavljajući za sobom naslijeđe epskih romana koji su se bavili trajnim utjecajem ropstva i kolonijalizma u Africi i Karibima. Kao jedan od najslavljenijih glasova u francusko govornom svijetu, Condéini značajni radovi uključivali su Segu i Ja, Tituba: Crna vještica iz Salema. Godine 2018. postala je prva dobitnica nagrade New Academy Prize in Literature, zamjene za skandalom pogođenu Nobelovu nagradu za književnost. Sudci su pohvalili njezin precizan, ali preplavljujući prikaz posljedica kolonijalizma i postkolonijalnog kaosa.
Književni doprinos
Iako je Condé težila biti spisateljica od djetinjstva, nije objavila svoj prvi roman, Heremakhonon, sve do četrdesetih godina života. Roman, što znači “čekanje sreće” na zapadnoafričkom jeziku Malinke, opisivao je priču karipske žene koja živi u Parizu i kreće na putovanje u Afriku u potrazi za svojim identitetom, samo da se suoči s razočaranjem i boli. Iako nije autobiografski, knjiga je odražavala neke aspekte Condéinih vlastitih iskustava.
Studirajući na Sorboni u Parizu, Condé je produbila svoju svijest o kolonijalizmu, ropstvu i svojem afričkom naslijeđu. Susrela se s predrasudama temeljenim na svojoj rasi, a njezina odlučnost da dokaže svoj intelekt i vrijednost nadilazila je društvene predrasude. Tijekom svoje karijere, obradila je kontroverzne teme, poput nedostataka afričkog socijalizma u Heremakhononu i utjecaja ropstva i islama u Seguu.
Condéin roman Ja, Tituba: Crna vještica iz Salema istraživao je priču o robovima optuženima za vještičarenje tijekom vještičjih sudova u Salemu 1692., nudeći dirljivo istraživanje kompleksnosti ljudskog srca. Njezin raznolik opus uključivao je i Vjetrovite visine, reinterpretaciju Otmjenih visina smještenu na Kubi i Guadeloupeu, kao i eseje i autobiografske tekstove.
Priznata s prestižnim priznanjima poput Francuske legije časti i nominacija za Međunarodnu Bookerovu nagradu, Condéina su književna doprinosa široko hvaljena. Ponovno se udala i živjela u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je služila kao profesorica emerita francuskog jezika na Columbia sveučilištu u New Yorku. Njezin odlazak označava kraj izvanredne književne karijere koja je osvjetljavala trajne legate ropstva, kolonijalizma i složenosti ljudskog iskustva.
Za više informacija pročitajte na BBC