Vlada Azerbejdžana suočava se s kritikama
Vlada Azerbejdžana suočava se s kritikama zbog represije nad medijima i aktivistima civilnog društva pred ključne UN-ove klimatske razgovore zakazane za ovu jesen. Human Rights Watch izvješćuje o najmanje 25 slučajeva uhićenja ili osuda novinara i aktivista u protekloj godini, pri čemu su većina još uvijek u pritvoru. Mnogi aktivisti i organizacije civilnog društva izražavaju zabrinutost da im se klimatski aktivizam ometa represijom. Azerbejdžan će ugostiti summit COP29 UN-a o klimi na dva tjedna u studenom, na kojem će se okupiti gotovo 200 vlada, uključujući desetke državnih čelnika, kako bi razvili novi globalni pristup financiranju ublažavanja klimatske krize.
Aktivisti zabrinuti zbog političke klime u Azerbejdžanu
Tijekom pripremnog sastanka u Bonnu za summit COP29, aktivisti su izrazili zabrinutost zbog političke klime u Azerbejdžanu i izazova s kojima se suočavaju u zagovaranju za akciju o klimi. Pitanje osiguravanja adekvatnih financijskih resursa za pomoć zemljama u razvoju u smanjenju emisija stakleničkih plinova i suočavanju s posljedicama globalnog zatopljenja među je ključnim temama koje će se raspravljati na summitu. Azerbejdžan, autoritarna država s ograničenim medijskim i građanskim pravima, rangiran je kao jedna od najkorumpiranijih zemalja na svijetu prema Transparency International.
Politička opozicija u Azerbejdžanu je slaba, s predsjednikom Ilhamom Alijevim koji započinje svoj peti uzastopni mandat nakon upitne pobjede na izborima u veljači 2024. godine. Zemlja je također optužena za zatočavanje političkih zatvorenika, a nedavni sukob s susjednom Armenijom oko spornog područja Nagorno-Karabakh doveo je do raseljavanja 100.000 ljudi. Kombinacija autoritarnog upravljanja, ograničenih medijskih i građanskih prava, korupcije i političke represije u Azerbejdžanu izaziva zabrinutost o sposobnosti zemlje da učinkovito ugosti i sudjeluje u nadolazećim UN-ovim klimatskim razgovorima.
Za više informacija pročitajte na spiegel