Predsjednik Tajvana William Lai Ching-te o Trgu Tiananmen
Predsjednik Tajvana William Lai Ching-te prisegnuo je da će pamtiti brutalnu represiju Pekinga nad prosvjednicima na Trgu Tienanmen 1989. godine, ističući važnost očuvanja povijesne memorije. Godišnjica represije vidjela je Hong Kong kako raspoređuje stotine policajaca kako bi spriječio bilo kakve komemorativne aktivnosti. Prosvjednici na Trgu Tienanmen tražili su političku reformu i suočili su se s nasilnom represijom kineskih vlasti, rezultirajući nepoznatim brojem žrtava. Dok je rasprava o Tienanmenu tabu u glavnoj Kini, Hong Kong je bio jedino kinesko područje koje je održavalo memorijal sve dok nije bio zabranjen 2020., što je dovelo do hapšenja pod nacionalnim sigurnosnim zakonima.
Usred toga, druge zemlje su organizirale događaje i bdjenja kako bi se prisjetile događaja iz lipnja 1989., s fokusom na održavanje istine i osiguravanje da se žrtve prosvjednika ne zaborave. Predsjednik Tajvana Lai je istaknuo teško stečenu prirodu demokracije i slobode, uspoređujući tranziciju Tajvana u uspješnu demokraciju s autoritarnim stavom Pekinga. Naglasio je važnost slušanja različitih glasova i korištenja demokracije za izgradnju konsenzusa naspram autokracije.
Značaj Trga Tiananmen u oblikovanju stajališta o demokraciji
Tekst ističe važnost prisjećanja i poštovanja događaja na Trgu Tiananmen, kako bi se odao počast žrtvama prosvjednika i očuvali vrijednosti demokracije i slobode. Izjave predsjednika Laija ističu kontrast između demokratskog napretka Tajvana i autoritarnog nadzora Pekinga, naglašavajući potrebu hrabrog suočavanja s izazovima i zastupanja glasova naroda. Ukratko, tekst naglašava trajnu važnost i značaj Trga Tiananmen u oblikovanju stajališta o demokraciji, slobodi i ljudskim pravima.
Za više informacija pročitajte na aljazeera