Kritika sporazuma u Brandenburgu
Kompromis postignut između SPD-a i Saveza Sahre Wagenknecht u Brandenburgu u vezi s stavom o isporuci oružja Ukrajini i rasporedu američkih raketa u Njemačkoj izazvao je oštru kritiku unutar SPD-a. Predsjednik Odbora za vanjske poslove, Michael Roth, kritizirao je coalicijski sporazum u Brandenburgu, ističući da odstupa od politike kancelara i SPD-a. Naglasio je da sporazum perpetuira pogrešnu priču koju promovira Wagenknecht, ignorira stav SPD-a o povezanosti isporuke oružja i diplomacije te ističe intransigenciju Putina u diplomatskim rješenjima.
Roth je također istaknuo da sporazum proturječi odluci SPD-a da podrži raspored američkih raketa srednjeg dometa, igrajući u ruke ruskoj naraciji da NATO, a ne Rusija, predstavlja prijetnju Europi. Istaknuo je vojnu prisutnost Rusije u Kalinjingradu, koja bi mogla stići do Berlina u nekoliko minuta, te istaknuo da je raspored američkih raketa usmjeren na rješavanje nedostatka sposobnosti umjesto provociranja Rusije. Roth je kritizirao sporazum zbog odbijanja rasporeda američkih raketa bez pravog opravdanja, pozivajući na dublju raspravu o tom pitanju.
Posljedice sporazuma u Brandenburgu
Sporazum, pregovaran od strane ministra-presidenta Dietmara Woidkea, označava otklon od daljnje isporuke oružja Ukrajini te kritizira planirani raspored raketa. Sastavljen je kako bi postavio temelje za koaliciju u Brandenburgu. Unatoč sporazumu, Roth vjeruje da je malo vjerojatno da će postati temelj njemačke vanjske i sigurnosne politike, budući da se protivi načelima utvrđenim u ustavu. Kompromis je izazvao kontroverze unutar SPD-a i izazvao brigu o posljedicama za njemačke diplomatske odnose i sigurnosne politike.
Za više informacija pročitajte na spiegel