Izvještaj UNFPA o utjecaju klimatske krize na obalne zajednice
Izvještaj UNFPA ističe teški utjecaj klimatske krize na obalne zajednice u Karibima i Latinskoj Americi, gdje je 41 milijun ljudi izloženo vremenskim događajima koji ugrožavaju život. Izvještaj se posebno fokusira na ranjivost niskih obalnih područja, gdje se nalazi gotovo 1.450 bolnica koje pružaju bitne zdravstvene usluge za majčinstvo i planiranje obitelji. Ta područja su pod većim rizikom od prirodnih katastrofa, koje mogu poremetiti ključne usluge i egzistenciju. Dr. Natalia Kanem, izvršna direktorica UNFPA-a, ističe nejednaki utjecaj na žene i djevojčice, koje su često najranjivije u takvim situacijama.
Također, izvještaj otkriva da je više od 80 posto bolnica u zemljama poput Arube, Kajmanskih otoka, Surinama, Bahama i Guyane smješteno u tim visokorizičnim područjima.
Sastanak regionalnih čelnika o klimatskoj krizi
Regionalni čelnici trenutno se sastaju u Antigvi i Barbudi na summitu kako bi se pozabavili klimatskom krizom i njenim implikacijama za male otočne države u razvoju. Te države, s minimalnim emisijama, ali značajnom ranjivošću, suočavaju se s ekonomskim izazovima i rastućim temperaturama pogoršanim prirodnim katastrofama.
Premijer Gaston Browne iz Antigve i Barbude pozvao je bogatije zemlje na značajne akcije, pozivajući ih da ispune svoje obveze prema Pariškom sporazumu iz 2015. godine. Taj sporazum ima za cilj ograničiti emisije i spriječiti porast temperature iznad 1,5 stupnjeva Celzijusa iznad predindustrijskih razina. S obzirom na upozorenja stručnjaka o povećanoj aktivnosti uragana zbog klimatske krize, uključujući faktore poput toplijih temperatura oceana i La Niña uvjeta, potreba za hitnim djelovanjem kako bi se ublažile ekstremne vremenske nepogode postaje sve hitnija. Očekuje se da će atlantska sezona uragana, koja obično traje od lipnja do studenog, imati iznad-normalnu aktivnost, što dodatno predstavlja rizik za obalne zajednice u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera