Kineske stimulativne mjere za poticanje rasta
Kina je implementirala niz stimulativnih mjera kako bi suprotstavila znakovima da se cilj rasta Pekinga za ovu godinu možda neće ostvariti. Centralna banka najavila je planove za smanjenje troškova zaduživanja, ubrizgavanje više likvidnosti u ekonomiju i olakšavanje otplata hipoteka za kućanstva. Guverner Pan Gongsheng izjavio je da će stopa obavezne rezerve (RRR) biti smanjena za 0,5 postotnih bodova, dodajući oko 1 bilijun juana u tržište, s mogućnošću daljnjih smanjenja temeljem likvidnosti. Dodatno, kamatne stope za postojeće hipoteke će biti smanjene, a sedmodnevna reverzna otkupna kamatna stopa će biti smanjena za 0,2 postotna boda. Ove mjere dovele su do značajnog skoka na kineskim dionicama, što signalizira pozitivnu reakciju tržišta.
Izazovi i mogući preokret u rastu kineske ekonomije
Unatoč ovim naporima, stručnjaci poput Juliana Evansa-Pritcharda iz Capital Economics vjeruju da bi daljnja fiskalna podrška mogla biti potrebna kako bi se ostvario značajan preokret u rastu. Kineska ekonomija suočava se s izazovima poput pada u sektoru nekretnina, deflacionarnim pritiscima, visokom nezaposlenošću mladih i rastu razina duga lokalnih vlasti. Kako bi se riješili ti problemi, poduzete su mjere za podršku sektoru nekretnina, poput smanjenja kamatnih stopa za hipoteke i udjela uplate.
- Cilj rasta od približno 5 posto za 2024. godinu izgleda neizvjestan zbog različitih ekonomskih prepreka s kojima se Kina trenutno suočava.
- U 2023. godini, ekonomija Kine porasla je za 5,2 posto, označavajući svoje najslabije izvođenje u desetljećima, bez uzimanja u obzir učinaka pandemije COVID-19.
Tekst sugerira da iako su nedavne stimulativne mjere pozitivan korak, potencijal za održivi rast možda zahtijeva dodatnu podršku vlade.
Za više informacija pročitajte na aljazeera