Kineska vlada proširila je popis proizvoda za zamjenske sheme
Kineska vlada proširila je popis proizvoda koji su dostupni za popuste od 20% u zamjenu za starije proizvode kako bi potaknula ekonomiju. Popis sada uključuje proizvode poput mikrovalnih pećnica, perilica posuđa, kuhalo za rižu i pročišćivače vode, uz televizore, telefone, tablete, pametne satove te električna/hibridna vozila. Iako su ovakve zamjenske sheme pokrenute u ožujku s 81 milijardom juana alociranih ove godine, izvještaji ukazuju na pozitivne učinke na prodaju većih proizvoda poput kućanskih aparata i automobila. Međutim, ekonomisti poput Harryja Murphyja Cruisea iz Moody’s Analytics-a izražavaju sumnje u sposobnost ovih shema da značajno potaknu sveukupnu potrošnju potrošača.
Izazovi za kinesku ekonomiju
Kineska ekonomija suočava se s izazovima kao što su slaba potražnja potrošača i kriza na tržištu nekretnina. Kao odgovor, vlada provodi dodatne mjere kako bi podržala domaći gospodarski rast usred sve većih izazova za izvoznike. To uključuje poticanje potrošnje potrošača, kako je istaknuto u ključnom sastanku kineskih lidera. Prijetnja od 60% carine na proizvode made in China koju je predložio predsjednik izabran Donald Trump također dodaje pritisak za poticanje domaće ekonomije.
Iako neki analitičari ostaju skeptični o učinkovitosti trenutnih zamjenskih shema u poticanju značajnog povećanja potrošnje potrošača, kineska vlada ostaje optimistična u pogledu gospodarskog rasta. Peking je spremno objaviti svoje gospodarske podatke za 2024. godinu, s očekivanjem rasta od oko 5%. Sveukupno, tekst ističe različite inicijative i izazove s kojima se suočava kineska ekonomija, usmjeravajući se na poticanje potrošnje potrošača i suočavanje s vanjskim ekonomskim pritiscima.
Za više informacija pročitajte na BBC