Kina i EU u trgovinskim nesuglasicama
Kina je pokrenula istragu u uvoz svinjskog mesa iz Europske unije kao odgovor na EU koji je nametnuo antidampinške carine na električne automobile proizvedene u Kini. Istraga se fokusira na svinjsko meso za ljudsku potrošnju, uključujući svježe, hladno i zamrznute cijele komade, kao i svinjske crijeva, mjehure i želuca. S obzirom da je svinjsko meso najpopularnije meso u Kini, s uvozom iz zemalja EU koji je prošle godine iznosio više od 3 milijarde dolara prema carinskim podacima Pekinga, ova istraga ima značajne implikacije za industriju svinjskog mesa.
Odluka EU-a da nametne dodatne tarife na uvoz kineskih električnih automobila, pozivajući se na “nepravednu subvenciju” u Kini, dovela je do napetosti između ova dva ekonomska diva. Predložene tarife na kineske proizvođače kreću se od 17,4 posto do 38,1 posto, što ukazuje na ozbiljnost spora.
Značajno je to što su kineske tvrtke naznačile moguću istragu protiv-dampinških praksi u europskim proizvodima svinjetine, signalizirajući način nasuprot napadu EU-a. Iako Europska komisija ne pokazuje zabrinutost zbog kineske istrage, izjavljujući svoju namjeru da pažljivo nadgleda postupak, ministar poljoprivrede Španjolske izrazio je nadu za razumijevanje i upozoravao na negativne posljedice trgovinskih ratova, posebno u sektoru agrohrane.
Implikacije trgovinskih ratova na globalnu trgovinu
Važnost ove istrage proteže se izvan ekonomske sfere, dotičući se problema dinamike međunarodne trgovine i potencijalnih posljedica za izbor potrošača i kupovnu moć. S obzirom da je Španjolska najveći izvoznik svinjskih proizvoda u Kinu unutar EU, implikacije za različite zemlje, uključujući Nizozemsku i Dansku, naglašavaju složenu međusobnu povezanost globalnih trgovinskih odnosa. Ispadi kineske istrage uvoza svinjetine iz EU-a vjerojatno će utjecati ne samo na industriju svinjskog mesa, već i na šire geopolitičke odnose između ova dva ekonomska diva.
Za više informacija pročitajte na aljazeera