Kina se suočava s ekonomskim izazovima zbog trgovinskog rata
Kina se suočava s ekonomskim izazovima zbog trajnog trgovinskog rata s Sjedinjenim Državama. Unatoč tvrdnjama predsjednika Donalda Trumpa o pregovorima, Kina je izjavila da se formalni razgovori trenutno ne odvijaju. Trgovinski rat se eskalirao, s američkim tarifama na kinesku robu od 145 posto i kineskim odmazdama na uvoz iz SAD-a od 125 posto. Kina insistira da SAD mora ukinuti sve “jednostrane” tarife kako bi riješila zastoje.
Odgovor Kine na ekonomske izazove trgovinskog rata
Kao odgovor na ekonomski utjecaj trgovinskog rata, najviši dužnosnici Kine, uključujući predsjednika Xi Jinpinga, obećali su podržati tvrtke i radnike koji se suočavaju s “vanjskim šokovima”. Također su izrazili predanost održavanju multilateralizma i suprotstavljanju jednostranim praksama zastrašivanja. Iako je vlada spremna provesti nove politike kako bi se nosila s ekonomskim izazovima, ne žuri s pokretanjem velikog paketa poticaja i pažljivo prati situaciju.
Postoje izvještaji da Kina razmatra izuzeća za određeni uvoz iz SAD-a, iako službena izjava nije dana. Tvrtke su tražile identifikaciju osnovnih dobara koji bi mogli zahtijevati olakšice od tarifa, a procureli dokument sugerira da bi se moglo izuzeti 131 kategorija proizvoda, uključujući farmaceutiku i dijelove za zrakoplovstvo. Neki sektori, poput farmaceutike i zrakoplovne industrije, već dobili izuzeća za određene proizvode. Ta izuzeća mogu pomoći kineskim tvrtkama smanjiti troškove i ublažiti pritisak na izvoznike iz SAD-a.
Globalna tržišta pažljivo prate situaciju radi bilo kakvih znakova smirivanja napetosti između SAD-a i Kine. Dok se napetosti nastavljaju eskalirati, ekonomski utjecaj trgovinskog rata ostaje značajna briga za obje zemlje i međunarodnu zajednicu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera