Kina pozdravlja smanjenje tarifa na potrošačku elektroniku
Kina je pozitivno reagirala na objavu Sjedinjenih Američkih Država o izuzećima od uvoznih pristojbi na potrošačku elektroniku, smatrajući to korakom prema ispravljanju visokih tarifa koje je predsjednik Trump nametnuo kineskim proizvodima. Ministarstvo trgovine Kine trenutno procjenjuje utjecaj te odluke, pri čemu američki ministar trgovine Howard Lutnick spominje da će pametni telefoni, računala i određena elektronika sada biti podložni odvojenim tarifama. Peking je pozvao na potpuno otkazivanje reciprociteta tarifa i povratak Sjedinjenih Američkih Država na put međusobnog poštovanja u trgovinskim odnosima.
Implikacije trgovinskog rata između SAD-a i Kine
Izuzimanje elektronike od visokih tarifa na robu uvezena iz Kine pruža olakšanje tehnološkim tvrtkama poput Applea, ali dolazi kao odmazda Kine u obliku visokih uvoznih tarifa na američku robu koje su stupile na snagu. Tridesetcetverna poticajna tarifna bitka između SAD-a i Kine izazvala je zabrinutost zbog dugotrajnog trgovinskog rata, uzrokujući nestabilnost na globalnim tržištima i utječući na američko gospodarstvo. Unatoč ekonomskim posljedicama, predsjednik Trump ostaje predan svojoj politici tarifa, smatrajući je sredstvom za poticanje domaće proizvodnje.
Analitičari predviđaju da će biti potrebne godine da domaća proizvodnja zadovolji zahtjeve koje tarife žele potaknuti. Nedostatak planova za Trumpovu komunikaciju s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom sugerira da su napetosti između dviju zemalja i dalje visoke. Ovaj tekst ističe složene dinamike trgovinskog spora između SAD-a i Kine, implikacije tarifa na oba gospodarstva te izazove povezane s preusmjeravanjem proizvodnih operacija natrag u SAD.
Za više informacija pročitajte na aljazeera