Nasilje nad kanadskim državljanima u Kini
Četiri kanadska državljana su pogubljena zbog kaznenih djela povezanih s drogom u Kini unatoč molbama za pomilovanje kanadskih dužnosnika. Ministrica vanjskih poslova Kanade, Melanie Joly, snažno je osudila egzekucije i izrazila protivljenje smrtnoj kazni u svim slučajevima. Četvorica Kanadenaca imali su i kanadsko i kinesko državljanstvo, status koji Kina ne priznaje. Kinesko veleposlanstvo u Ottawi izjavilo je da su pojedinci imali pravedno suđenje te da oni koji krše kineski zakon moraju biti odgovorni. Amnesty International Kanada osudila je egzekucije kao šokantne i neljudske, tražeći da Kanada poduzme mjere.
Eskalacija napetosti između Kanade i Kine
Napetosti između Kanade i Kine eskalirale su u posljednjih nekoliko godina, s problemima poput uhićenja izvršne direktorice Huawei Meng Wanzhou, optužbi za špijunažu protiv dvoje Kanađana i optužbi za strane miješanje u kanadske izbore što je pridonijelo napetim odnosima. Ove napetosti proširile su se na ekonomski plan, s Kinom koji je nametnula carine na kanadske poljoprivredne proizvode kao odgovor na carinske tarife koje je postavila Kanada na kineska električna vozila. Egzekucija stranih državljana, uključujući četiri Kanadenca, smatra se signalom da Kina nije zainteresirana za pomirenje s Kanadom.
Slučaj Roberta Schellenberga, čija je zatvorska kazna promijenjena u smrtnu kaznu nakon ponovljenog suđenja 2019. godine, ističe ozbiljnost s kojom kineske vlasti postupaju s kaznenim djelima droga. Egzekucija četvero Kanadenaca označava neviđen potez Kine i služi kao snažan podsjetnik na rizike s kojima su suočeni stranci u zemlji. Ova situacija naglašava složenosti diplomatskih i pravnih odnosa između Kanade i Kine, postavljajući pitanja o ljudskim pravima, pravnim procesima i budućnosti bilateralnih odnosa između dviju nacija.
Za više informacija pročitajte na aljazeera