Uzgajivači kave u Keniji
U plodnim visokim planinama Komothai u riftskoj dolini Kenije, uzgajivači kave poput Simona Macharie proizvode visokokvalitetne Kenija AA zrna kave poznata po visokoj kvaliteti i voćnom okusu. Uzgajivači se suočavaju s izazovima jer rade dugi sati za niske plaće, pri čemu neki zarađuju samo 2,30 dolara dnevno dok šalica kave u Europi može koštati oko 4 dolara. Ove razlike ističu borbu s kojom se suočavaju mnogi radnici u kafićima u Keniji.
Klimatske promjene i industrija kave
Industrija kave u Keniji suočava se s novom prijetnjom – klimatskim promjenama. Budući da su kavrani osjetljivi na male temperaturne varijacije i trebaju specifične klimatske uvjete za rast, utjecaj klimatskih promjena na proizvodnju kave bio je razoran. Hladne temperature i nepredvidljive kiše dovele su do smanjenja proizvodnje kave, uzrokujući izbijanje bolesti poput kaveznih minera i bolesti kaveznih bobica. Poljoprivrednici se pribjegavaju korištenju herbicida i insekticida, što može oštetiti kvalitetu tla i predstavljati rizik za zdravlje.
Osim toga, povećana potrošnja vode od strane uzgajivača kave, pojačana promjenama obrazaca kiše i višim temperaturama u riftskoj dolini Kenije, opterećuje ograničenu opskrbu vodom u regiji. Iako se poduzimaju napori za prilagodbu klimatskim promjenama, poput sadnje drveća za hlad, budućnost industrije kave u Keniji ostaje neizvjesna.
Unatoč problemima s kojima se suočavaju uzgajivači kave, industrija je ključni izvor zapošljavanja u Keniji, pružajući poslove za oko 150.000 ljudi. Kako bi osigurali održivu budućnost za uzgajivače kave u Keniji, ključno je rješavanje ekonomskih i klimatskih izazova. Međutim, uzgajivači poput g. Macharie pesimistični su u vezi s budućnošću industrije, izražavajući zabrinutost oko održivosti uzgoja kave za buduće generacije.
Za više informacija pročitajte na BBC