Nekoliko zemalja osuđuje izraelsko zauzimanje teritorija u Siriji
Nekoliko zemalja, uključujući Katar, Irak i Saudijsku Arabiju, snažno su osudile nedavno zauzimanje teritorija u Siriji blizu Golanske visoravni od strane Izraela, smatrajući to kršenjem međunarodnog prava i prijetnjom suverenitetu Sirije. Izraelske akcije dovele su do povećane napetosti i nasilja u regiji, pri čemu je izraelska vojska izvela zračne napade širom Sirije nakon svrgavanja predsjednika Bashara al-Assada. Potez je kritiziran od strane Ujedinjenih naroda i drugih međunarodnih tijela kao kršenje sporazuma i konvencija, pri čemu je glasnogovornik glavnog tajnika UN-a istaknuo kršenje 1974. sporazuma o razgraničenju s Sirijom.
Izraelski premijer opravdava zauzimanje Golanske visoravni
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu opravdao je zauzimanje buffer zone na Golanskoj visoravni kao stratešku mjeru za osiguranje sigurnosti Izraela, hvaleći se da će teritorij ostati pod izraelskom kontrolom neodređeno vrijeme. Zahvalio je izraelskim vojnim akcijama za destabilizaciju režima Assada i zahvalio predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu na priznanju izraelskog suvereniteta nad Golanskom visoravni. Unatoč međunarodnoj osudi i pozivima na suzdržanost, Izrael je nastavio svoju vojnu kampanju u Siriji, izvodeći brojne zračne napade na ključne vojne ciljeve širom zemlje.
Intenzifikacija izraelskih napada u Siriji ima za cilj oslabiti sposobnosti vojske bivšeg režima i dalje destabilizirati regiju. Ongoing conflict has raised concerns about the escalation of violence and the impact on civilian populations in Syria. Međunarodna zajednica, posebno Vijeće sigurnosti UN-a, pozvana je da poduzme akciju kako bi osudila izraelske akcije i sačuvala suverenitet i teritorijalni integritet Sirije. Izraelsko prkosanje međunarodnim normama i sporazumima izazvalo je bijes i međunarodnu kritiku, pri čemu situacija u Siriji ostaje napeta i neizvjesna zbog nastavljenih vojnih akcija i zauzimanja teritorija od strane Izraela.
Za više informacija pročitajte na aljazeera