Upozorenje kanadske obavještajne agencije
Kanadska obavještajna agencija CSIS upozorila je na moguće miješanje u njihove nadolazeće izbore, ističući Kinu, Indiju, Rusiju i Pakistan kao moguće prijetnje. Korištenje umjetne inteligencije (AI) u miješanju sve je češće, pri čemu su Kina i Indija posebno spomenute zbog njihove namjere i sposobnosti da se miješaju. Priznaje se da je uspostavljanje izravne veze između stranog miješanja i rezultata izbora izazovno, ali takve aktivnosti mogu narušiti javno povjerenje u demokratske procese.
Napeti odnosi između Kanade i Kine ili Indije dodatno su pogoršani nedavnim incidentima, poput osuđene uporabe smrtne kazne od strane Kine i protjerivanja indijskih diplomata zbog navodne uključenosti u zavjeru protiv sikh separatista. Kina i Indija demantiraju optužbe za miješanje, a napetosti nastavljaju rasti.
Prethodni slučajevi stranog miješanja
CSIS je izvijestio o prethodnim slučajevima stranog miješanja u kanadske izbore, pri čemu je Komisija za strano miješanje primijetila porast takvih aktivnosti. Nadolazeći izbori, pokrenuti od strane premijera Marka Carneyja, dolaze usred zamaha Liberalne stranke, djelomično potaknutog trgovinskim sukobima sa Sjedinjenim Američkim Državama i Kinom. U odmazdi za prethodne pristojbe, Kina je nametnula carine na kanadske poljoprivredne i prehrambene proizvode, što je rezultiralo žalbom podnesenom Svjetskoj trgovinskoj organizaciji. Peking brani svoje postupke kao legalne i razumne, pozivajući Kanadu da ispravi svoje prakse za normalne trgovinske odnose.
U zaključku, upozorenje CSIS-a na moguće strano miješanje u kanadske izbore ističe se evoluirajućom prirodom prijetnji u digitalnom dobu. Usred složenih međunarodnih odnosa i trgovinskih sporova, integritet demokratskih procesa je u opasnosti, s implikacijama na javno povjerenje i opći politički pejzaž. Ističe potrebu za budnošću i strateškim odgovorima kako bi se zaštitile demokratske institucije od vanjskih utjecaja.
Za više informacija pročitajte na aljazeera