Kriza trgovinskih odnosa između SAD-a i Kanade
Kanada je privremeno izbjegla tarife koje je prijetio Donald Trump, ali je predsjednik naredio pregled trgovinskih odnosa, uključujući one s Kanadom, Meksikom i Kinom. Trampovi predloženi uvozni porezi od 25% na Kanadu i Meksiko, kao i 10% na globalni uvoz i 60% na kinesku robu, mogli bi imati značajne posljedice za Kanadu, koja se snažno oslanja na trgovinu s SAD-om.
Kanadski dužnosnici su olakšani, ali oprezni, pripremajući protuteroriste u odgovoru na prijetnju. Trampova administracija ima za cilj ponovno procijeniti trilateralni sporazum o slobodnoj trgovini s Kanadom i Meksikom, fokusirajući se na njezin utjecaj na američke radnike i tvrtke. Cilj predsjednika uvođenja tarifa dio je njegove ekonomske vizije za poticanje američkog gospodarstva, zaštitu radnih mjesta i povećanje poreznih prihoda. Međutim, ekonomisti su upozorili da takve politike mogu dovesti do većih cijena za Amerikance, odmazde drugih zemalja i potencijalnog gospodarskog usporavanja.
Odgovarajući na prijetnje tarifama Trumpa, Kanada je obećala provesti dodatne sigurnosne mjere duž svoje granice s SAD-om kako bi se suprotstavila ilegalnoj imigraciji i švercu droge. Odgađanje uvođenja tarifa na Kanadu smatra se priznanjem složene i delikatne prirode problema, s ozbiljnim posljedicama za radnike, tvrtke i potrošače i Amerike i Kanade.
Budućnost trgovinskih odnosa SAD-Kanada
Vlada Trudeau-a ostaje usmjerena na obranu kanadskih interesa i promicanje koristi trgovine SAD, koja je iznosila procijenjenih 909 milijardi dolara u 2022. Budućnost trgovinskih odnosa SAD-Kanada ostaje neizvjesna dok se obje zemlje kreću kroz potencijalne utjecaje Trampovih trgovinskih politika.
Za više informacija pročitajte na BBC