Zapadne sankcije i njihov utjecaj na Siriju
Zapadne sankcije koje su uvedene Siriji značajno utječu na ekonomiju zemlje i ometaju napore za oporavkom nakon 14 godina građanskog rata. Sankcije su prvotno implementirane kao odgovor na postupke bivšeg predsjednika Bašara al-Asada i njegove vlade tijekom rata. Iako je al-Assad udaljen s vlasti, sankcije ostaju na snazi, uključujući i na grupe poput Hayat Tahrir al-Sham (HTS) koje sada kontroliraju zemlju. Europski dužnosnici su izjavili da neće ukinuti sankcije dok novi vladari ne pokažu predanost zaštititi manjine i dijeliti vlast.
Utjecaj sankcija na sirijsku ekonomiju
Sankcije su znatno ograničile sposobnost Sirije za obavljanje trgovine, stabilizaciju svoje valute i uvoz neophodne robe i tehnologije. Zakon o zaštiti civila u Siriji poznat kao Caesar Act i označavanje HTS-a kao “terorističke” skupine identificirani su kao najograničavajuće sankcije. Ove mjere indirektno utječu na sve sektore sirijske ekonomije i ometaju humanitarne operacije pomoći.
Sirijska administracija potiče SAD i druge zapadne nacije da ukinu sankcije kako bi omogućile zemlji da se obnovi. Stručnjaci tvrde da su većina sankcija prvotno nametnute kako bi kaznile režim al-Asada i da bi ih trebalo ukinuti sada kada više nije na vlasti. Postoje zabrinutosti da bi nastavak sankcija mogao dovesti do daljnje destabilizacije u Siriji i navesti civile na ilegalne aktivnosti kako bi preživjeli.
Postoje nedavni razvoji koji upućuju na to da SAD razmatra mogućnost izdavanja izuzeća kako bi omogućili organizacijama za pomoć i privatnim entitetima da zaobiđu sankcije i povećaju napore za pomoć u Siriji. Ovaj potez se smatra pozitivnim prvim korakom, ali su potrebne sveobuhvatnije akcije kako bi se podržao prelazak Sirije i potaknula dugoročna ulaganja u zemlju. Trajanje suspenzije sankcija je neizvjesno, s očekivanjem da će novoizabrana administracija predsjednika SAD-a, Donalda Trumpa, donijeti daljnje odluke o sankcijama u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera