Europa i američke tvrtke
Europa je optužena za ciljanje američkih tvrtki diskriminacijskim porezima i regulativama, što ne šteti samo poslovanju u SAD-u, već i hrabri konkurente poput Kine i Rusije.
Digitalni zakon o uslugama (DSA) i digitalni zakon o tržištima (DMA) ističu se kao alati koje europski birokrati koriste kako bi kaznili američke radnike i tvrtke, čime na kraju koristi državi blagostanja EU-a. Tekst tvrdi da Europa mora preći na suradnju s SAD-om kako bi se suprotstavila dugoročnoj prijetnji koju predstavlja kineska dominacija.
Kritike DSA i DMA
DSA i DMA kritiziraju se zbog pristranog ciljanja američkih tvrtki, a europski dužnosnici ih nazivaju “GAFA porezom” usmjerenim posebno na Google, Apple, Facebook i Amazon. Tekst tvrdi da su europske akcije prikrivene kao regulacija zapravo netarifni protekcionizam usmjeren na zaštitu europskih tvrtki dok se kažnjavaju američki inovatori odgovorni za pokretanje digitalne ekonomije u Europi.
Pričanje dalje iznosi argument da europski pokušaji kontrole američkih tvrtki putem inicijativa poput Gaia-X i EuroStack pokazuju ovisnost o američkoj inovaciji dok pokušavaju uspostaviti europske digitalne ekosustave. Tekst ističe da težnja Europe za “digitalnom suverenosti” korištenjem investicija financiranih poreznim obveznicima zapravo subvencionira neefikasnost i zanemaruje desetljeća privatne inicijative i ulaganja američkih tvrtki koje su poticale digitalnu inovaciju diljem svijeta.
Tekst upozorava na rastuću prijetnju kineske dominacije tehnologijom, kako Peking premašuje i SAD i Europu u patentima i implementaciji umjetne inteligencije, postavljajući značajni izazov globalnoj digitalnoj infrastrukturi. Tekst naglašava potrebu za združenim naporima SAD-a i Europe protiv ove prijetnje i poziva na zajednički tehnološki dnevni red usmjeren na inovacije u umjetnoj inteligenciji, kvantnom računarstvu te obrambenim tehnologijama kako bi se nadmašio autoritarni model Kine.
Na kraju, tekst se protivi diskriminirajućem mentalitetu Europe i poziva na zajedničke napore između SAD-a i EU-a kako bi inovirali, natjecali se i suprotstavili se tehnološkim ambicijama Kine. Ističe da nastavak napetosti i diskriminacije riskira isključivanje SAD-a i Europe u globalnoj utrci za tehnologijom, naglašavajući važnost donošenja odluke da se zajedno radi prema tehnološkom napretku i konačno zaustavljanje marša Kine prema tehnološkoj dominaciji.
Za više informacija pročitajte na FOX News