Lažna upotreba poznatih osoba u promociji lažnih investicijskih prilika
Lažna upotreba poznatih osoba kako bi se promovirale lažne investicijske prilike u kriptovalutama putem AI-generiranih prijevara na društvenim mrežama poput Facebooka i Instagrama sve je veća briga.
Česte tehnike prevaranata
Prevaranti uspijevaju zaobići sustave detekcije korištenjem alata za preusmjeravanje koji mijenjaju odredište veze nakon početnog odobrenja. Ova praksa, poznata kao “cloaking”, omogućava zlonamjernim oglasima da izgledaju legitimno tijekom faze pregleda.
Žrtve poput Margaret, umirovljenice iz Buckinghamshirea, postale su žrtvom ovih prijevara što je rezultiralo financijskim gubitkom i potencijalnom krađom identiteta.
Zahtjevi za povećanom zaštitom na internetskim platformama
Neumorna priroda prevaranata, koji čak se i predstavljaju kao vladine agencije, ističe hitnost povećanih zaštitnih mjera na internetskim platformama.
Britansko udruženje potrošača Which? traži strožu verifikaciju oglašivača na ovim platformama i poziva regulatorna tijela poput Ofcoma da provedu zakon o sigurnosti na mreži kako bi spriječili širenje prijevarnog sadržaja.
Financijske istrage tvrtke poput Skadi također ističu odgovornost društvenih medija za provođenje temeljitih provjera oglasa i veza kako bi spriječili financijsku štetu korisnicima.
Utjecaj nepažljivih prijevara na nesvjesne pojedince ističe potrebu za hitnim djelovanjem kako bi se zaštitili internetski potrošači i držale platforme odgovornima za olakšavanje prijevarnih aktivnosti.
Za više informacija pročitajte na BBC