Japanov prolazak kroz Tajvanski moreuz
Japan je nedavno poslao razarač Sazanami kroz Tajvanski moreuz po prvi put, kao odgovor na povećanu vojnu aktivnost Kine u regiji. Prije planiranih vježbi u Južnokineskom moru, prolazak je obavljen uz pomorske brodove Australije i Novog Zelanda. Ova akcija slijedi nakon nedavnih akcija Kine, uključujući slanje nosača zrakoplova Liaoning između dva japanska otoka blizu Tajvana. Japan je izrazio zabrinutost zbog povećane vojne aktivnosti Kine i kršenja svog zračnog prostora od strane kineskog špijunskog aviona u kolovozu.
Odluka japanskog premijera
Izvješća sugeriraju da je odluka o prolasku kroz Tajvanski moreuz donesena od strane premijera Fumio Kishide zbog zabrinutosti da ne poduzimanje akcija kao odgovor na aktivnosti Kine može ohrabriti Peking da poduzme daljnje aktivne radnje. Sjedinjene Američke Države i njezini saveznici redovito također šalju brodove kroz moreuz kako bi potvrdili njegov međunarodni status kao plovidbenog puta, unatoč kineskim tvrdnjama nad jurisdikcijom nad područjem.
Prolazak japanskog razarača kroz Tajvanski moreuz smatra se dijelom šireg obrasca povećane pomorske prisutnosti zemalja u Aziji i dalje koje su oprezne zbog kineske pomorske agresivnosti. To uključuje kineske “sive zone” taktike u Istočnom Kineskom moru, poput slanja obalnih straža blizu spornih otoka, što služi da iscrpi oružane snage zemlje. Nedavno isprobano lansiranje međukontinentalne balističke rakete Kine u Tihom oceanu izazvalo je zabrinutost, s Japanom koji izražava ozbiljnu zabrinutost zbog kineskog vojnog nadziranja.
Kao odgovor na zajedničke zabrinutosti zbog Kine, skupina Quad sastavljena od Australije, Indije, Japana i Sjedinjenih Američkih Država proširila je zajedničke sigurnosne mjere u azijskim vodama. Sveukupno, povećana vojna aktivnost u regiji naglašava rastuće napetosti i stratešku konkurenciju između Kine i njenih susjednih zemalja, kako bi afirmirale svoje interese i održale stabilnost u regiji Azije i Pacifika.
Za više informacija pročitajte na aljazeera