Vođe Japana, Filipina i Sjedinjenih Američkih Država izražavaju zabrinutost zbog postupaka Kine
Vođe Japana, Filipina i Sjedinjenih Američkih Država izrazile su ozbiljnu zabrinutost zbog postupaka Kine u Južnom kineskom moru. Kina je eskalirala svoje aktivnosti u regiji, što je dovelo do napetosti s zemljama poput Filipina, koje tvrde dijelove mora oko svojih obala.
U odgovoru na sukob koji je ozlijedio filipinske vojnike i oštetio plovila, predsjednik Filipina Ferdinand Marcos najavio je protumjere protiv Kine. Tri vođe su izdale zajedničko priopćenje na summitu u Washingtonu, DC, kritizirajući opasno i agresivno ponašanje Kine u Južnom kineskom moru. Naglasili su važnost poštivanja suverenih prava država unutar njihovih ekskluzivnih ekonomskih zona prema međunarodnom pravu, posebno Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravu mora (UNCLOS).
Sukobi oko Južnokineskog mora
- Kina tvrdi gotovo cijeli Južnokinesko more pod svojom “devet-dasaka” linijom, što je odbijeno od strane međunarodnog suda 2016. Godine.
- Države poput Bruneja, Malezije i Vijetnama također tvrde dijelove mora.
- Zajedničko priopćenje ponovilo je protivljenje uporabi kineskih obalnih straža i pomorskih milicija u Južnokineskom moru, opisujući to kao opasno i prisilno.
- Druga Tomas Shoal, poznat i kao Ayungin na Filipinima, bio je okidač za napetosti između Kine i Filipina, s incidentima sukoba i vodenih topova u kojima su sudjelovali kineski obalni stražari protiv filipinskih brodova.
- Shoal se nalazi unutar Filipina ekskluzivne ekonomske zone, prema UNCLOS-u, unatoč tome što je udaljen preko 1.000 kilometara od kineskog otoka Hainan.
Općenito, summit je istaknuo značajne zabrinutosti koje dijele Japan, Filipini i Sjedinjene Američke Države u vezi s postupcima Kine u Južnokineskom moru. Zajedničko priopćenje naglasilo je važnost poštivanja međunarodnog prava i poštivanja prava zemalja u regiji, signalizirajući jedinstveni stav protiv Kineovog agresivnog ponašanja u spornim vodama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera