Nedavna eksplozija u Isfahanu
Nedavna eksplozija blizu iranskog grada Isfahana izazvala je zabrinutost i dovela do različitih posljedica u regiji. Iako točni podaci oko eksplozija ostaju nejasni, nekoliko zrakoplovnih kompanija privremeno je promijenilo svoje letne rute kao mjeru opreza. Izvještaji sugeriraju da je do incidenta došlo zbog napada bespilotne letjelice, potencijalno izraelskog porijekla, koji je ciljao iransku zračnu bazu blizu Isfahana. Postoje kontradiktorni podatci o stupnju oštećenja uzrokovanih napadom.
Reakcija na situaciju
Unatoč napetostima, izvješća tvrde da iranska nuklearna postrojenja nisu oštećena. Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) potvrdila je tu informaciju, proturječeći početnim izvješćima o manjem napadu koji nije bio raketni udar. Iranski državni mediji prvotno su umanjili incident, opisujući ga kao napad male razmjere.
Kao odgovor na situaciju, Iran je privremeno zatvorio aerodrome u Teheranu, Shirazu i Isfahanu, te je također privremeno ograničio pristup zapadnom zračnom prostoru zemlje. Iako su te restrikcije od tada ukinute, neke zrakoplovne kompanije i dalje izbjegavaju letjeti iznad regije. Flydubai je otkazao sve letove za Teheran, dok su Emirates, Turkish Air i Wizz Air Abu Dhabi privremeno nastavili svoje operacije.
Prije incidenta u Isfahanu, zrakoplovne kompanije poput Lufthanse i Qantasa već su preusmjerile svoje letove dalje od Irana zbog sigurnosnih razloga. Situacija je također potaknula sigurnosna upozorenja pomorskih tvrtki, poput Ambrey-a, pozivajući brodove da budu oprezni u Perzijskom zaljevu i zapadnom Indijskom oceanu, posebno kada se susreću s bespilotnim letjelicama. Neprekidni sukobi uključujući iranski orijentirane Huthi militante u Jemenu doveli su do povećanih rizika za brodove koji plove tim vodama, što je natjeralo mnoge brodarske tvrtke da u potpunosti izbjegnu to područje.
Za više informacija pročitajte na spiegel