Sukob između Izraela i Gaze
Značajno je eskalirao od listopada 2023., s brojem ubijenih Palestinaca koji prelazi 50.000 i više od 113.000 ranjenih. Napadi Izraela na Gazu su se intenzivirali, što je rezultiralo većim brojem žrtava, unatoč primirju koje je prethodno potpisao s Hamasom. Broj poginulih uključuje značajan broj djece, s izvješćima da je 17.000 ubijeno. Dodatno, više od 11.000 ljudi nestalo je i pretpostavlja se da su mrtvi, što ukazuje da bi stvarni broj poginulih mogao biti puno veći.
Izrael je pod kritikom zbog ciljanja civila i civilne infrastrukture, unatoč tvrdnjama da cilja na pripadnike Hamasa. Analitičari sugeriraju da dokazi na terenu pokazuju namjerno ciljanje nedužnih, što doprinosi visokom broju žrtava među djecom.
Nedavne vojne operacije
Fokusirale su se na područja poput Rahe i Beit Hanouna u Gazi, gdje su stanovnici bili prisiljeni evakuirati se. Vojsku su kritizirali zbog ciljanja navodnih “sigurnih zona” i pogoršavanja humanitarne krize u Gazi. U međuvremenu, Hamas je izrazio spremnost osloboditi sve taoce ako Izrael poštuje primirje i uđe u drugu fazu dogovora o prekidu vatre.
Neprestani sukob rezultirao je teškim posljedicama za ljude Gaze, s totalnom blokadom izraelskih snaga od početka ožujka koja je rezultirala nestašicama osnovnih potrepština poput hrane, vode, lijekova i goriva. Grupa za ljudska prava i zemlje poput Francuske, Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva pozvale su Izrael da dopusti humanitarnu pomoć u Gazu kako bi ublažili krizu. Situacija ostaje napeta, s nasiljem u porastu i brojem mrtvih koji nastavlja rasti dok obje strane ostaju u ćorsokaku.
Za više informacija pročitajte na aljazeera