Govor izraelskog premijera
Tijekom memorijalnog događaja u čast žrtava napada 7. listopada prekinuli su prosvjednici koji su kritizirali njegovo vođenje situacije. Ceremonija prvotno nije trebala uključivati govore članova obitelji žrtava, ali zbog prosvjeda su im dozvolili da govore. Napad 7. listopada prošle godine doveo je do smrti 1,139 ljudi u Izraelu, sa preko 200 zarobljenih i gotovo 100 još uvijek zatočenih u Gazi.
Diplomatski napori za primirje
Predsjednik Egipta predložio je dvodnevno primirje radi razmjene izraelskih zarobljenika za palestinske zatvorenike, a diplomatski napori za okončanje sukoba su nastavljeni u Kataru. Nedavno ubojstvo vođe Hamasa Yahye Sinwara otvorilo je novu priliku za pregovore o primirju, iako se obe strane čine oklijevajućima oko davanja ustupaka. Kritičari u Izraelu optužuju Netanyahua za ometanje posredničkih napora za primirje i dogovor o oslobađanju taočenika. Ekstremno desničarska izraelska administracija preferira vojno rješenje, što je dovelo do kopnenog napada na južni Libanon protiv Hezbolaha.
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant priznao je da vojna akcija sama po sebi neće postići ratne ciljeve zemlje, koji uključuju vraćanje zarobljenika. Istaknuo je potrebu za davanjem bolnih ustupaka kako bi se ispunila moralna dužnost osiguranja oslobađanja taoca. Ukratko, tekst ističe neprestani sukob u Gazi, izazove s kojima se suočavaju prilikom osiguravanja primirja, te političku dinamiku koja utječe na donošenje odluka u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera