Izraelski parlament usvojio zakon o sudstvu
Izraelski parlament usvojio je zakon koji daje političarima veću moć nad imenovanjem sudaca, unatoč snažnom protivljenju kritičara koji vide ovaj potez kao antidemokratski. Zakon je usvojen s 67 glasova u parlamentu od 120 članova, izazivajući bijes i zabrinutost među onima koji ga smatraju prijetnjom izraelskoj demokraciji.
Otkazivanje glavnog državnog odvjetnika Gali Baharav-Miare i šefa unutarnje sigurnosne agencije Shin Bet, Ronena Bara, koji su bili kritični prema premijeru Benjaminu Netanyahuu, dodatno je potaknulo protivljenje zakonu.
Kritike i pravni izazovi
Kritičari su novi zakon nazvali “katastrofom” i prijetnjom demokraciji, što je dovelo do podnošenja peticije Vrhovnom sudu kako bi ga osporili. Zakon je dio šire reforme sudstva koja je izazvala masovne prosvjede u Izraelu posljednjih godina, prije nego što su ih zasjenili sukobi u Gazi.
Ministar pravosuđa Yariv Levin, koji je sponzorirao zakon, tvrdi da je mjera potrebna kako bi se obnovila ravnoteža između zakonodavne i sudbene grane vlasti, optužujući Vrhovni sud da prelazi svoje ovlasti.
Prema novom zakonu, proces izbora sudaca bi se promijenio, s političarima imajući veći utjecaj u procesu. Kritičari, uključujući vođu oporbe Yaira Lapida i šefa nevladine organizacije Pokret za kvalitetu uprave u Izraelu, Eliada Shrage, smatraju da je zakon pokušaj političara da kontroliraju sudski sustav za vlastitu korist. Upozoravaju da bi reforme mogle otvoriti put autoritarnoj vlasti i potencijalno koristiti Netanyahuu u njegovom trajećem suđenju za korupciju.
Sveukupno, usvajanje ovog zakona dovelo je do dubokih podjela unutar izraelskog društva, s prosvjedima i pravnim izazovima koji ističu rastuću zabrinutost zbog erozije demokratskih načela i konsolidacije moći u rukama političara. Posljedice ovog zakona i šire reforme sudstva ostaju kontroverzno pitanje u izraelskoj politici, s kritičarima koji strahuju od mogućih posljedica po demokratske institucije zemlje i vladavinu prava.
Za više informacija pročitajte na aljazeera