Posjet izraleskog premijera SAD-u
Benjamin Netanyahu, izraelski premijer, putuje u Sjedinjene Američke Države kako bi raspravljao o drugoj fazi primirja s Hamasom u Gazi. Pregovori za sljedeću fazu prekida vatre planirani su u Washingtonu, DC, s očekivanjem da će američki predsjednik Donald Trump ugostiti Netanyahua u Bijeloj kući. Prva faza primirja uključivala je oslobađanje 33 izraelskih zarobljenika u zamjenu za gotovo 2.000 palestinskih zatvorenika. Nadolazeća faza će se usredotočiti na oslobađanje preostalih zarobljenika i mogućnost trajnijeg završetka sukoba. Ovo primirje zaustavilo je 15 mjeseci nasilja u Gazi, što je rezultiralo smrću preko 47.000 Palestinaca, među kojima su bili mnoge žene i djeca.
Rasprave i očekivanja
Netanyahu i Trump planiraju raspraviti postizanje pobjede nad Hamasom, osiguranje oslobađanja svih zarobljenika te adresiranje iranske prisutnosti na Bliskom istoku. Netanyahu vidi sastanak kao dokaz snage izraelsko-američkog saveza, pogotovo u svjetlu nedavnih događaja u kojima je Međunarodni kazneni sud izdao uhidbeni nalog za njega zbog navodnih ratnih zločina u Gazi. SAD su također zaprijetile sankcijama suda zbog ovog naloga i drugih koje su izdane protiv izraelskih dužnosnika.
Međutim, postoje zabrinutosti o tome koliko su Trump i Netanyahu posvećeni napredovanju primirja, s obzirom na pritisak ekstremne desnice u Izraelu da napuste sporazum i brige oko izjava Trumpa o primirju u Gazi. Druga faza primirja suočava se s pritiskom s više strana, uključujući ekstremne desne elemente u Izraelu koji guraju za vojni pristupu Gazi, zagovornike oslobađanja svih zarobljenika, otpore koje Hamas pruža izraelskim naporima te Trumpove sugestije o premještanju stanovnika Gaze u Egipat i Jordan.
Također, rasprave tijekom Netanyahuovog posjeta također bi se mogle odnositi na ilegalna naselja Izraela na okupiranom Zapadnom brijegu, pri čemu neki izraelski političari potiču Netanyahua da se fokusira na jačanje suvereniteta u tim područjima. Netanyahuova bliska veza s Trumpom predstavlja odstupanje od njegovog odnosa s prethodnom američkom administracijom, budući da se Trump pozicionirao kao snažni pristaša Izraela i imenovao diplomate koji se slažu s ekstremno desnim izraelskim frakcijama. Konačno, složenosti i pritisci koji okružuju primirje i šire probleme u regiji ukazuju na izazove u postizanju sveobuhvatnog rješenja.
Za više informacija pročitajte na aljazeera