Smrtonosni izraelski napad na školu u Gazi
ponovno aktivirao pozive za Sjedinjene Države da razmotre svoju nepokolebljivu podršku Izraelu, posebno u smislu opskrbe oružjem koje se koristi u onome što prava aktivisti opisuju kao pokolje na palestinskom teritoriju.
Više od 100 Palestinaca ubijeno je u napadu na školu al-Tabin, što je dovelo do povećane kritike prema Sjedinjenim Američkim Državama zbog nastavka pružanja vojne pomoći Izraelu. Unatoč javnom pritisku, predsjednik Joe Biden odobrio je dodatnu pomoć Izraelu, uključujući 3,5 milijardi dolara za oružje proizvedeno u SAD-u unatoč dokumentiranim kršenjima međunarodnog prava od strane Izraela tijekom sukoba.
Napad na školu, koja je korištena kao sklonište za raseljene ljude, dogodio se usred nastojanja da se postigne primirje između Izraela i Hamasa, s ekspertima upozorenima da izraelski napadi mogu otežati ove pregovore. Svjedoci su opisali scenu kao jezivu, s tijelima rastrganim i preživjelima traumatiziranima napadom.
Izrael tvrdi da su militanti djelovali iz škole, tvrdnju koju je Hamas osporio. Palestinski predsjednik Mahmoud Abbas osudio je SAD zbog omogućavanja masakra i pozvao na prekid transfera oružja Izraelu.
Američki prava aktivisti i organizacije također su pozvali Bidena da zaustavi isporuke oružja Izraelu i pritisne Netanyahua da pristane na primirje. Odluka američke administracije da pošalje više vojne financijske pomoći Izraelu smatrana je dokazom njezine dosljedne podrške izraelskim interesima unatoč javnom buntu i navodnim kršenjima ljudskih prava.
Kompleksne dinamike u izraelsko-palestinskom sukobu
Tekst ističe kompleksne dinamike u izraelsko-palestinskom sukobu, izlažući izazove održavanja stajališta o ljudskim pravima dok se podržavaju strateški savezi.
Za više informacija pročitajte na aljazeera