Izraelska vojna opsada sjevernog pojasa Gaze
Izraelska vojna opsada sjevernog pojasa Gaze rezultirala je pogubnim danom za palestinsko stanovništvo, s otprilike 5.000 mrtvih ili nestalih te 9.500 ozlijeđenih nakon 100 dana brutalnih napada koji su eskalirali usprkos pregovorima o posredovanom sporazumu između Izraela i Hamasa.
Opsada je opisana kao oblik etničkog čišćenja, raseljavanja i uništenja koje je zahvatilo stotine tisuća ljudi u ratom pogođenom području. Bolnica Kamal Adwan, ključna zdravstvena ustanova na sjeveru, uništena je, a sudbina njezinog ravnatelja je nepoznata. Izraelske snage su nastavile s napadima, ciljajući stambene četvrti, škole pretvorene u skloništa i izbjegličke logore, što je rezultiralo značajnim žrtvama, uključujući djecu.
Premijer Benjamin Netanyahu odobrio je pregovore o oslobađanju zatočenika koji se drže u Gazi i palestinskih zatvorenika, s naglaskom na napore za primirje.
Humanitarna situacija u Gazi ostaje očajna, s ograničenim pristupom pomoći, što dovodi do uvjeta nalik gladi, raseljavanja i kritične potrebe za mentalnom zdravstvenom i psihosocijalnom podrškom stanovništvu, posebice djeci koja su ozbiljno pogođena. UN procjenjuje visok broj siročadi zbog trajnog sukoba koji je odnio živote tisuća i ozlijedio desetke tisuća.
Osuda i prosvjedi zbog agresije Izraelske vojske
Kontinuirana agresija izraelske vojske i politike okupacije izazvala je široku osudu i prosvjede, s zabrinutostima zbog stabilnosti vlade usred protivljenja mogućem dogovoru. Unatoč međunarodnim naporima za osiguranje primirja i humanitarne pomoći, situacija u Gazi ostaje očajna, a trajni napadi, raseljavanje i uništenje uzrokuju ogroman trpljenje i gubitak života među palestinskim stanovništvom.
Za više informacija pročitajte na aljazeera