Netanyahu protiv sankcija na izraelsku vojsku
Benjamin Netanyahu snažno se protivio bilo kakvim sankcijama na izraelsku vojsku, posebno na bataljun Netzah Yehuda, nakon što su se pojavili izvještaji da SAD planira smanjiti pomoć jedinici zbog navodnih kršenja ljudskih prava na okupiranom Zapadnom brdu. Američka zabrana pomoći stranim jedinicama koje su umiješane u kršenja potaknula je državnog tajnika Antonyja Blinkena da predloži potencijalne mjere protiv Netzah Yehuda.
Mogući rez zbog kršenja ljudskih prava
Izraelska vojska tvrdila je da bataljun radi unutar međunarodnog prava, unatoč izvještajima o kršenjima. Mogući rez slijedi incidente, uključujući smrt 80-godišnjeg Omara Assada, palestinsko-američkog čovjeka, koji je umro nakon što su ga izraelski vojnici vezali i ušutkali tijekom pretrage na Zapadnoj obali. IDF je kasnije izrazio žaljenje zbog incidenta, napominjući da će dva vojnika snositi posljedice, ali neće biti procesuirani. Odluka o potencijalnom smanjenju pomoći jedinici IDF-a bila bi pod “Leahy zakonom” koji ima za cilj spriječiti da američko financiranje podržava jedinice uključene u grozna kršenja ljudskih prava.
Bivši visoki američki dužnosnik Josh Paul istaknuo je nedostatak odgovornosti u obradi optužbi protiv izraelskih jedinica, uključujući Netzah Yehuda. Paul je dao ostavku u znak prosvjeda zbog nedostatka djelovanja na preporuke.
Bataljun Netzah Yehuda, sastavljen od ultraortodoksnih židovskih muškaraca, osnovan je 1999. godine, a suočava se s pregledom zbog navodnih kršenja.
U povezanoj situaciji, SAD su uvele sankcije protiv Bena Ziona Gopsteina, ekstremnog aktiviste desnog krila, navodeći destabilizirajuće nasilje na Zapadnoj obali koje je počinila njegova organizacija, Lehava.
Potencijalno smanjenje američke pomoći Netzah Yehuda signalizira promjenu u američkoj politici prema držanju inozemnih vojnih jedinica odgovornima za kršenja ljudskih prava, pokazujući potencijalno napete odnose između Izraela i njezinog glavnog saveznika, SAD-a.
Za više informacija pročitajte na BBC