Deportacija tražitelja azila u Albaniju
Italija je poslala 40 tražitelja azila koji čekaju deportaciju u Albaniju, gdje će biti smješteni u talijanskim upravljanim centrima za zadržavanje dok ne budu vraćeni u svoje matične zemlje. Postrojenja u Albaniji prvotno su otvorena kao centri za obradu potencijalnih tražitelja azila zaustavljenih na moru, ali zbog pravnih izazova i poteškoća sada uglavnom služe kao centri za repatrijaciju migranata koji trebaju biti vraćeni kući. 40 muškaraca stiglo je na talijanskom ratnom brodu u sjevernu luku Shengjin i bit će prebačeni u centar u Gjaderu, bivšoj vojnoj bazi okruženoj visokim ogradama i kamerama. Nije jasno koliko će dugo ostati u Albaniji, ali prema talijanskim zakonima, tražitelji azila koji čekaju deportaciju mogu biti zadržani do 18 mjeseci.
Sporazum o otvaranju talijanskih centara u Albaniji
Talijanska premijerka Georgia Meloni potpisala je sporazum s albanskim kolegom o otvaranju dva talijanskih centara u Albaniji 2023. godine. Plan je više puta bio odgođen zbog pravnih izazova u Italiji, prisiljavajući vladu da migrante dovede u Italiju na procjenu. Kao odgovor na kritike i pravnu konfuziju, talijanska vlada odlučila je koristiti Albaniju kao bazu za migrante čiji su zahtjevi za azil odbijeni. Konzervativna koalicija Melonija obećala je zaustaviti brodove i riješiti pitanje nepravilne imigracije na izborima 2022.
Italija ima lošu statistiku repatrijacije nepravilnih imigranata, s tek nešto više od 4.000 prisilno vraćenih kući u 2023. godini, u usporedbi s Francuskom i Njemačkom. Mnogi su ignorirali naloge za protjerivanje i ili ostali u Italiji ili se preselili u druge europske zemlje. Izvorni plan vlade za albanske kampove bio je procesuirati oko 36.000 muških tražitelja azila godišnje i brzo ih repatriirati nakon što budu vjerojatno odbijeni. Vlada još uvijek nada se vratiti se tom planu i čeka presudu Europskog suda pravde, koja bi mogla prisiliti talijanske suce da obrade nove tražitelje azila poslane u Albaniju.
Za više informacija pročitajte na aljazeera