Ugrožavanje globalnih klimatskih ciljeva
Koncentracija metana brzo raste, što predstavlja prijetnju globalnim klimatskim ciljevima. Unatoč naporima za smanjenje emisija metana, plin je porastao za 20 posto u posljednje dvije decenije, s značajnim porastom u posljednjih pet godina. Ključni izvori emisija metana uključuju rudarstvo ugljena, proizvodnju nafte i plina, uzgoj stoke i razgradnju otpada. U 2020. godini u atmosferu je pušteno 41,8 milijuna tona metana, što je više od dvostruko više od prosječnog godišnjeg iznosa prethodnog desetljeća. Najveći porasti emisija metana dolaze iz Kine i jugoistočne Azije, uglavnom zbog ekstrakcije ugljena, proizvodnje nafte i plina te deponija.
Globalna suradnja za smanjenje emisija
Ovaj porast razine metana ugrožava napore da se ograniči globalno zagrijavanje na ispod 2 stupnja Celzijusa. Unatoč “Globalnom paktu o metanu” koji ima cilj smanjiti globalne emisije metana za 30 posto do 2030., značajne emiteri poput Kine, Rusije i Indije nisu potpisali pakt. Vodeći autor studije izrazio je zabrinutost da ciljevi pakta mogu biti nedostižni ako glavni emiteri ne poduzmu akciju.
- Planovi za budućnost:
- Unatoč tome što Kina nije potpisala pakt, postoji nada za širu klimatsku akciju jer planira organizirati summit s Sjedinjenim Američkim Državama o stakleničkim plinovima koji nisu ugljični dioksid. Ovaj zajednički summit ulijeva optimizam za povećanu suradnju i napore u rješavanju emisija metana i ostalih stakleničkih plinova. Studija ističe hitnu potrebu za globalnom suradnjom kako bi se suzbile rastuće razine metana i ublažio utjecaj na globalne klimatske promjene.
Za više informacija pročitajte na aljazeera