Iranska politika i zakon o hidžabu
Iranska politika je upletena u raspravu oko obveznog pravila nošenja hidžaba, s tvrdim islamistima u parlamentu koji su usvojili zakon koji nametne teške kazne ženama koje se pojave u javnosti bez pokrivanja glave. Predsjednik Massud Peseschkian je intervenirao vetom stroge regulacije i uključivanjem Vijeća nacionalne sigurnosti, najvišeg tijela za donošenje odluka o sigurnosnim pitanjima u Islamskoj Republici. Peseschkian se nada da će zakon biti djelomično revidiran od strane vijeća zbog potencijalnog društvenog utjecaja koji bi mogao imati.
Zakon o hidžabu i reakcije
Zakon predviđa visoke novčane kazne i uskraćivanje javnih usluga za žene koje ne poštuju pravilo nošenja hidžaba, s težim kaznama za istaknute osobe, uključujući profesionalne i putne zabrane, kao i zapljenu do pet posto njihove imovine. Provedba zakona je privremeno obustavljena nakon široke kritike unutar zemlje, čak i unutar vlade, budući da Peseschkian, zabrinut zbog društvenog otpora i mogućih nemira, protivi se tome. Promatrači gledaju spor kao borbu za moć između konzervativaca i umjerenih, postavljajući ozbiljan izazov za predsjednika i potencijalno dovodeći u pitanje njegovu obećanu umjerenu agendu.
Mnoge žene u glavnim iranskim gradovima su ignorirale strogi islamski oblačeni kodeks iz protesta, slijedeći masovne prosvjede u jesen 2022. pod sloganom “Žena, Život, Sloboda.” Iranska pjevačica Parastoo Ahmadi nedavno je uhićena zbog nastupa bez hidžaba, ali od tada je puštena zajedno s članovima svoje grupe. Točne optužbe protiv njih su nepoznate, ali Ahmadijev nastup, gdje nije nosila samo hidžab već je nosila i haljinu bez rukava, privukao je veliku pozornost i pohvale za njezin hrabar pothvat, s videozapisom koji je dobio gotovo dva milijuna pregleda na YouTubeu.
Za više informacija pročitajte na spiegel