Napetosti između SAD-a i Irana
Iran je upozorio da bi mogao protjerati inspektore UN-ove nuklearne agencije kao odgovor na “vanjske prijetnje” dok se Sjedinjene Države i Iran pripremaju za direktne razgovore u Omanu u vezi s iranskim nuklearnim programom. Napetosti između dviju zemalja su porasle otkako je predsjednik Donald Trump ove godine ponovno uveo kampanju “maksimalnog pritiska”. Trump nije isključio vojnu akciju protiv Irana ako pregovori ne rezultiraju sporazumom.
Iran je konzistentno negirao pokušaje za razvoj nuklearnog oružja i čak zaprijetio protjerivanjem UN-ovih inspektora te prestankom suradnje s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju u licu vanjskih prijetnji. Sjedinjene Države su upozorile Iran da ne poduzima takve akcije, tvrdeći da bi to bilo eskalacija i pogrešan proračun. SAD su također objavile nove sankcije usmjerene prema iranskom nuklearnom programu i mreži za naftu.
Nuklearni sporazum i diplomatski pregovori
Godine 2015. Iran je postigao nuklearni sporazum s glavnim silama koji je ukinuo međunarodne sankcije u zamjenu za ograničenja njegovih nuklearnih aktivnosti koje nadziru UN-ovi inspektori. Međutim, SAD su se povukle iz sporazuma 2018. godine i ponovno nametnule sankcije Iranu, što je dovelo do povlačenja Irana iz obveza i ubrzanja njegovog nuklearnog programa. Iran je izrazio oklijevanje za direktne pregovore s SAD-om, ali je pristao sudjelovati u neizravnim razgovorima.
Američki državni tajnik Marco Rubio izrazio je nadu da će nadolazeći razgovori voditi prema miru, naglašavajući potrebu za koordiniranim diplomatskim naporom. Situacija ostaje napeta, s implikacijama za iranski nuklearni sporazum i šire odnose između SAD-a i Irana. Ishod razgovora u Omanu bit će ključan za određivanje budućnosti nuklearnih pregovora i ukupnih diplomatskih napora između dviju zemalja.
Za više informacija pročitajte na aljazeera