Iran i IAEA
Iran je najavio svoju namjeru da aktivira nove i napredne centrifuge kao odgovor na rezoluciju koju je donijela Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) kritizirajući zemlju zbog nedostatka suradnje. Rezolucija, predložena od strane Francuske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenih Američkih Država, bila je druga takve vrste ove godine i snažno osuđena od strane Irana. Unatoč tome, Iran je izjavio da će tehnička i sigurnosna suradnja s IAEA-om nastaviti prema prethodnim sporazumima.
Reakcije na rezoluciju
Ministar vanjskih poslova Irana Abbas Araghchi izrazio je svoje neodobravanje nastojanjima europskih zemalja da donesu rezolucije protiv Irana, tvrdeći da će to otežati nuklearne pregovore. Generalni direktor IAEA-e Rafael Grossi izrazio je zabrinutost zbog neotkrivenog nuklearnog materijala na nepoznatim lokacijama u Iranu i istaknuo da zemlja nije prijavila nuklearni materijal kako je potrebno prema NPT-u.
Unatoč tim izazovima, Grossi je izvijestio o napretku tijekom svoje nedavne posjete Teheranu, gdje se Iran složio da ograniči svoje zalihe visoko obogaćenog urana ispod razine prikladne za oružje. Rezoluciju je podržalo 19 članova IAEA odbora, dok su je Rusija, Kina i Burkina Faso osporile. Rezolucija sukladna sa skorim povratkom američkog predsjednika izabranog Donalda Trumpa na dužnost, čiji je prethodni mandat obilježen pojačanim napetostima s Iranom i povlačenjem iz iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine.
Povjerljivi izvještaji iz IAEA-e ukazali su na to da Iran nije poštovao međunarodne zahtjeve za obuzdavanje svog nuklearnog programa, s tragovima obrađenog urana pronađenim na nepoznatim lokacijama blizu Teherana. Rezolucija je pozvala Iran da pruži vjerodostojna objašnjenja za prisutnost uranijevih čestica na tim lokacijama. IAEA će nastaviti razgovore o tome, ističući kontinuirane izazove u nadzoru i suradnji oko iranskih nuklearnih aktivnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera