Sljedeći krug pregovora o nuklearnom programu
Između Irana i tri europske zemlje – Francuske, Ujedinjene Kraljevine i Njemačke – održat će se u Ženevi 13. siječnja, kako je najavio iranski zamjenik ministra vanjskih poslova Kazem Gharibabadi.
Tenzije i optužbe
Ovi razgovori su ključni jer dolaze nakon što su tenzije porasle nakon rezolucije poduprte Europom koja optužuje Iran za lošu suradnju s UN-ovim nadzornim tijelom za nuklearno oružje. U odgovoru, Iran je izjavio svoju namjeru da poveća centrifuge za obogaćivanje urana u svojim postrojenjima za obogaćivanje.
Nedavni izvještaji pokazuju da je Iran brzo ubrzao obogaćivanje urana do razina koje se približavaju čistoći potrebnoj za oružje, uzbunjujući međunarodnu zajednicu. Tri europske zemlje optužile su Iran za značajno širenje zaliha visoko obogaćenog urana bez legitimnog civilnog cilja, što izaziva zabrinutost zbog mogućih posljedica.
Povijest nuklearnog sporazuma s Iranom
Ova se situacija događa u kontekstu prethodnog sporazuma Irana 2015. godine s svjetskim silama – uključujući SAD – kojim se ograničavao nuklearni program u zamjenu za ukidanje sankcija. Međutim, SAD, pod upravom Trumpa, povukle su se iz sporazuma 2018. godine, potičući Iran da prekorači granice sporazuma i poveća obogaćivanje urana.
Indirektni razgovori i nadolazeći pregovori
Napori da se obnovi nuklearni sporazum kroz indirektne razgovore između administracije Bidena i Irana do sada su bili neuspješni. Bez obzira na to, uz Trumpovo obećanje da će postići dogovor radi izbjegavanja katastrofalnih posljedica, nadolazeći pregovori u siječnju imaju značajnu važnost za rješavanje rastućih tenzija u regiji.
Pregovori su zakazani samo tjedan dana prije nego što će se Trump vratiti u Bijelu kuću, ističući hitnost pronalaska diplomatskog rješenja za zastoje oko iranskog nuklearnog programa. Ishod ovih razgovora može imati dalekosežne posljedice za regionalnu stabilnost i međunarodne odnose.
Za više informacija pročitajte na aljazeera