Studija o zaposlenosti izbjeglica u Njemačkoj
U 2022. godini skoro dvije trećine izbjeglica koje su stigle u Njemačku 2015. godine bile su zaposlene, s devet od deset tih radnika imajući socijalno osigurane pozicije. Studija provedena od strane Instituta za istraživanje zapošljavanja u Nürnbergu (IAB) otkrila je da je medijan bruto mjesečne plaće za zaposlene na puno radno vrijeme u ovoj grupi iznosio 2.570 eura, a za sve zaposlene izbjeglice iznosio je 2.250 eura.
U usporedbi, u 2022. godini prosječna stopa zaposlenosti za osobe s vlastitim iskustvom migracije u Njemačkoj iznosila je 70%. To ukazuje na to da je osam godina nakon dolaska stopa zaposlenosti izbjeglica gotovo jednaka prosjeku za populaciju s iskustvom migracije. Prema IAB-u, što duže ljudi borave u Njemačkoj, to su više stope zaposlenosti i kvalitetnije pozicije koje obično zauzimaju. Nakon osam ili više godina u Njemačkoj, stopa zaposlenosti za muške izbjeglice premašuje prosjek muške populacije, stojeći na 86% u usporedbi s 81%. Nasuprot tome, stopa zaposlenosti za ženske izbjeglice, od 33%, značajno je niža od prosjeka za žene od 72%.
Utjecaj institucionalnih i političkih okvira na integraciju izbjeglica na tržište rada
Voditelj istraživanja u IAB-u, Herbert Brücker, istaknuo je da institucionalni i politički okviri igraju ključnu ulogu u integraciji na tržište rada. Brži postupci azila i postupno smanjivanje trajanja zabrane zapošljavanja pozitivno su povezani s povećanim stopama zaposlenosti među izbjeglicama. Dodatno, studija je otkrila da zahtjevi za boravak ometaju dobivanje posla, pri čemu boravak u prihvatnim centrima osobito ometa integraciju na tržište rada. Za muškarce koji borave u takvim zajedničkim smještajima, vjerojatnost zaposlenja je niža za pet postotnih bodova, dok je za žene niža za tri postotna boda.
Za više informacija pročitajte na spiegel