Naslov 1: Kontroverza oko novog propisa
Tužba koju je podnijelo Udruženje industrije potrošačkih podataka i Savez kreditnih zadruga Cornerstone izaziva novi propis koji zabranjuje uključivanje medicinskih dugova u kreditne izvještaje američkih potrošača. Propis, donesen od strane Ureda za zaštitu potrošača financijske industrije SAD-a, ima za cilj uklanjanje 49 milijardi dolara medicinskih dugova iz kreditnih izvještaja 15 milijuna Amerikanaca. Republikanci u Kongresu prigovarali su izdavanju propisa od strane Bidenove administracije dok se Trump pripremao za preuzimanje dužnosti. Trgovačka udruženja tvrde da propis krši Zakon o poštenom izvještavanju o kreditima, koji dopušta izvještajnim agencijama da izvještavaju o informacijama o medicinskim dugovima i vjerovnicima da ih uzimaju u obzir. Tvrdi se da propis proturječi zakonu i treba biti poništen.
Naslov 2: Stajališta o propisu
Ured za zaštitu potrošača financijske industrije (CFPB) izjavio je da medicinski dug ne precizno predviđa sposobnost zajmoprimca da vrati zajam, i uklanjanje toga iz kreditnih izvještaja moglo bi rezultirati povećanjem kreditnih ocjena i povećanjem broja niskih kamatnih hipoteka koje se izdaju svake godine. Propis također ima za cilj spriječiti zajmodavce da koriste određene medicinske informacije u odlukama o zajmovima i zaustaviti naplatitelje dugova da vrše pritisak na potrošače da plate netočne medicinske dugove. Međutim, udruženja industrije banaka i kreditnih ureda tvrde da bi zabrana mogla rezultirati time da zajmodavci imaju manje informacija za procjenu rizika zajmoprimaca, što potencijalno može dovesti do smanjenja broja ponuđenih zajmova.
Tužba je dodijeljena sucu Seana Jordana, imenovanog od strane Trumpa, a CFPB je odbio komentirati slučaj. Sveukupno, novi propis i tužba ističu sporno pitanje između zaštite potrošača i procjene financijskog rizika u industriji izvještavanja o kreditima i kreditnih zadruga.
Za više informacija pročitajte na aljazeera