Zagađenje zraka u New Delhiju i Lahoreu
New Delhi je uveo nekoliko mjera kako bi se borio protiv sve gore kvalitete zraka uzrokovane zagađenjem, uključujući premještanje osnovnih škola na online nastavu, zabranu neesencijalne gradnje i pozivanje stanovnika da izbjegavaju spaljivanje ugljena za grijanje. Toksična magla zamaglila je ikonične spomenike poput Taj Mahala i Zlatnog hrama, poremetila letove i povećala zdravstvene probleme među djecom, s bolnicama koje izvještavaju o porastu slučajeva respiratornih bolesti.
Nivo opasnih zagađivača PM2.5 premašio je 50 puta preporučeni maksimum WHO-a, što je dovelo do kašnjenja letova i loše vidljivosti. Vremenski uvjeti poput vlažnosti, stagniranih vjetrova i pada temperature pogoršali su maglu, pri čemu se zagađenje u Delhiju vjerojatno zadržava u “teškoj” kategoriji. Indijsko Ministarstvo zemaljskih znanosti predviđa poboljšanje na razinu “vrlo loše” kvalitete zraka. Odgovor vlade dolazi nakon odluke Vrhovnog suda o priznavanju čistog zraka kao temeljnog ljudskog prava i obavezivanja na djelovanje protiv zagađenja.
U Lahoreu, Pakistan, vlasti se također bore s opasnom kvalitetom zraka i uspostavile su “ratnu sobu za smog” kako bi se suočile s teškim zagađenjem. Objema zemljama istražuju se strategije poput umjetne kiše za borbu protiv krize zagađenja.
Za više informacija pročitajte na aljazeera