Indijske vlasti uklanjaju opasni otpad nakon Bhopalske katastrofe
Indijske vlasti nedavno su uklonile stotine tona opasnog otpada s mjesta 1984. Bhopalske katastrofe, u kojoj je poginulo preko 25.000 ljudi, a pola milijuna ljudi je ostalo s teškim zdravstvenim problemima. Otpad, koji potječe iz tvornice pesticida u vlasništvu američke tvrtke Union Carbide Corporation, prevezen je do odlagališta radi spaljivanja. Iako dužnosnici tvrde da odlaganje neće naškoditi lokalnom ekosustavu, aktivisti su zabrinuti da će čvrsti otpad zagađivati izvore vode i stvarati ekološke probleme.
Reakcija na katastrofu i njezine dugoročne posljedice
Tvornica Union Carbide, sada u vlasništvu Dow Chemicala, bila je značajan simbol industrijalizacije u Indiji, stvarajući radna mjesta i proizvodeći pesticide. Međutim, katastrofalni istjecaj plina 1984. godine rezultirao je tisućama smrtnih slučajeva i široko rasprostranjenim zdravstvenim problemima, s onečišćenjem podzemnih voda koje traju godinama. Visoki sud u Madhya Pradeshu naredio je čišćenje otpada, postavljajući rok od mjesec dana nakon 40. obljetnice tragedije.
Tekst ističe razorne posljedice Bhopalske katastrofe na ljudsko zdravlje i okoliš, ističući potrebu za odgovornim upravljanjem otpadom i korporacijskom odgovornošću. Postavlja pitanja o dugoročnim posljedicama industrijskih nesreća i izazovima s kojima se suočavamo prilikom čišćenja toksičnog otpada. Suprotstavljena stajališta vlasti i aktivista naglašavaju trajnu raspravu o tome kako se nositi s naslijeđem takve tragedije i spriječiti buduće nesreće.
Za više informacija pročitajte na aljazeera