Nakon trogodišnje zabrane knjige “Sotonske stihove” u Indiji
Visoki sud u Delhiju u Indiji ukinuo je zabranu kontroverzne knjige Salmana Rushdieja “Sotonske stihove” jer vlasti nisu mogle pružiti originalnu naredbu. Sudska odluka je donesena kao odgovor na slučaj koji je pokrenuo čitatelj Sandipan Khan, koji nije mogao pronaći službenu potvrdu zabrane na vladinim web stranicama.
Roman, smješten u Londonu i Mekki, izazvao je globalnu kontroverzu ubrzo nakon što je objavljen 1988. godine, jer su neki muslimani smatrali da su dijelovi o proroku Muhamedu blasfemični. To je dovelo do nasilnih protesta i spaljivanja knjiga širom muslimanskog svijeta, uključujući i Indiju gdje je knjiga bila zabranjena.
Ajatolah Homeini iz Irana izdao je fatvu protiv Rushdieja, što je dovelo do prijetnji njegovom životu i zabrana u 20 zemalja, uključujući i Indiju. Rushdie se skrio i postao zagovornik slobode govora, ali se suočio s daljnjim opasnostima jer su napadnuti njegovi prevoditelji i izdavači. U tragičnom incidentu 2022. godine, Rushdie je uboden tijekom predavanja u New Yorku, što je rezultiralo sljepoćom na jednom oku i oštećenom funkcijom ruke.
Početna zabrana knjige “Sotonske stihove” u Indiji
Bila je politički motivirana, provođena od strane tadašnjeg premijera Rajiva Gandhija u pokušaju da dobije potporu muslimana prije izbora. Sudska odluka o ukidanju zabrane ističe kompleksnost cenzure, religijske osjetljivosti i slobode izražavanja u susretu s ekstremističkim prijetnjama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera