Suočavanje sa zatvaranjem vlade
SAD se suočava s mogućnošću još jednog zatvaranja vlade jer Kongres nije uspio usvojiti zakon o potrošnji za održavanje rada državnih agencija. Ova situacija nastala je nakon što je zakon o produženju financiranja do ožujka predstavio republikanski predsjednik Zastupničkog doma Mike Johnson, ali je naišao na protivljenje unutar vlastite stranke, predvođeno tehnološkim milijarderom Elonom Muskom i predsjednikom izabranim Donaldom Trumpom. Zakon nije prošao, što dovodi do prijetnje zatvaranja ako se do ponoći u petak ne postigne sporazum.
Posljedice zatvaranja vlade
Tijekom zatvaranja, neesencijalne funkcije vlade prestaju s radom, što utječe na usluge poput programa za pomoć u hrani, nacionalne parkove i inspekcije hrane. Bitne usluge poput zaštite granice i kontrole zračnog prometa nastavljaju se, ali neki zaposlenici vlade stavljaju se na neplaćeni dopust. Situacija se pogoršava neočekivanim zahtjevom Trumpa da se poveća limit zaduženja, što otežava podršku nekim republikancima zakonu.
Potencijalno zatvaranje ističe izazove u postizanju bipartisanih sporazuma o zakonodavstvu o proračunu u američkom političkom sustavu. Zatvaranja su gotovo jedinstvena američkoj politici, jer neslaganja oko planova potrošnje i limita zaduženja mogu dovesti do zastoja vlade. Rizik za Trumpa je da ovaj mali bunt unutar vlastite stranke može oštetiti njegovu sliku i sposobnost ispunjavanja predizbornih obećanja koja zahtijevaju zakonodavnu akciju. Dok traju pregovori u Kongresu, ishod ostaje neizvjestan, s potencijalnim posljedicama kako za vladu, tako i za Trumpovu administraciju.
Za više informacija pročitajte na BBC