Haitski premijer Ariel Henry podnio je ostavku
Haićanski premijer Ariel Henry podnio je ostavku, što je rezultiralo uspostavom tranzicijskog vijeća koje će upravljati zemljom. Henry je objavio svoju ostavku putem pisma na društvenim mrežama, u kojem je istaknuo da je njegova administracija služila naciji u teškim vremenima. Tranzicijsko vijeće, sa devet članova od kojih sedam ima pravo glasa, službeno je instalirano s ciljem postavljanja dnevnog reda za novu vladu. Ministar gospodarstva Michel Patrick Boisvert imenovan je za privremenog premijera dok se ne formira nova vlada.
Situacija u Haitiju
Ostavka Henryja uslijedila je usred vala nasilja u glavnom gradu Port-au-Prince, gdje moćne bande izvode koordinirane napade. Bande su u početku tražile Henryjevu ostavku, no izrazile su frustraciju zbog isključenja iz tranzicijskih pregovora. Međunarodna zajednica pozvala je vijeće da prioritizira rješavanje opće nesigurnosti u Haitiju, s obzirom da su bande već kontrolirale značajan dio glavnog grada prije početka najnovijih napada.
Ujedinjeni narodi izvijestili su o značajnom porastu broja ubijenih Haićana početkom 2024. godine u usporedbi s istim razdobljem prošle godine. Dodatno, oko 360.000 stanovnika Haitija je interno raseljeno, a nasilje bandi natjeralo je 95.000 ljudi da pobjegnu iz glavnog grada i natjeralo pet milijuna na akutnu glad. Situaciju u Haitiju dodatno kompliciraju desetljeća kriza potaknutih korumpiranim vođama, propalim državnim institucijama, siromaštvom i nasiljem bandi.
Razmatranja o budućnosti Haitija
Henry, koji je imenovan za premijera neposredno prije atentata na haićanskog predsjednika Jovenela Moisea 2021. godine, nije izravno izabran od strane naroda. Njegov mandat podržavale su Sjedinjene Američke Države i druge zapadne zemlje, unatoč zabrinutosti izraženoj od strane promatrača za ljudska prava o budućnosti Haitija pod njegovim vodstvom.
Dok neki zagovaraju stranu intervenciju u rješavanju nasilja, mnogi Haitanci su oprezni oko takvog sudjelovanja, strahujući da će samo pogoršati kaos. Kina, koja je planirala poslati sigurnosne snage u Haiti, odgodila je svoje planove do preuzimanja vlasti od strane tranzicijskog vijeća. Međutim, ostaje neizvjesno hoće li ti planovi biti ponovno aktivirani u budućnosti.
Zaključak
Sve u svemu, Haiti se suočava s kompleksnim i izazovnim putem nakon ostavke premijera Ariela Henryja i instalacijom tranzicijskog vijeća. Duboko ukorijenjeni problemi zemlje, uključujući opću nesigurnost, unutarnje raseljenje i akutnu glad, naglašavaju hitnu potrebu stabilne vlasti i međunarodne podrške za rješavanje mnogobrojnih kriza koje drže naciju u šaci.
Za više informacija pročitajte na aljazeera