Haićanski premijer Ariel Henry podnio je ostavku
Što je dovelo do uspostave prijelaznog vijeća koje će voditi tu zemlju u problemima. Glavne zadaće vijeća uključuju:
- Oblikovanje dnevnog reda novog vlade
- Imenovanje privremenog premijera
- Formiranje privremene izborne komisije
- Uspostavljanje nacionalnog vijeća sigurnosti
Ostavka Henryja i situacija u Haitiju
Ostavka je uslijedila nakon koordiniranog napada moćnih bandi u Port-au-Princeu, koje su već kontrolirale 80 posto glavnog grada prije najnovijeg nasilja. UN je izvijestio o značajnom povećanju broja ubijenih Haićana početkom 2024. godine, s stotinama tisuća interno raseljenih i milijunima koji se suočavaju s akutnom glađu zbog bandi.
Henry, koji nije bio izravno izabran već izabran od strane bivšeg predsjednika Jovenela Moisea prije njegove atentacije, imao je podršku SAD-a i drugih zapadnih zemalja. Postoje zabrinutosti oko budućnosti Haitija, s obzirom na njegovu povijest kriza potaknutih korupcijom, siromaštvom, propalim institucijama i bandama, koje su dodatno pogoršane stranim intervencijama nepopularnim među Haićanima. Mnogi promatrači vjeruju da je nacionalna policija Haitija nedovoljno spremna za rješavanje nastavljene nasilnosti, što dovodi do sumnji u strano uključivanje u poslove zemlje.
Prijelazno vijeće suočava se s izazovom balansiranja hitne potrebe za sigurnošću i stabilnošću dok poštuje haitijski suverenitet i obrađuje temeljne uzroke trenutačne krize. Isključenje vođa bandi iz procesa pregovaranja može otežati napore za postizanje trajnog mira, budući da je njihov odgovor na vijeće neizvjestan. Međunarodna zajednica ističe važnost prioritiziranja sigurnosti u Haitiju te podržavanje napora za obnovu i jačanje institucija zemlje. Situaciju dodatno komplicira odluka Kenije da pauzira svoje slanje snaga sigurnosti u Haitiju dok prijelazno vijeće nije u potpunosti operativno.
Za više informacija pročitajte na aljazeera