Opresivna vrućina u zapadnom dijelu Sjedinjenih Američkih Država
Opresivna vrućina u zapadnom dijelu Sjedinjenih Američkih Država odnijela je barem sedam života i oborila rekorde u gradovima poput Las Vegasa, gdje su temperature dosegle neviđene razine preko 48.8°C (120°F). Meteorolozi su opisali ovu vrućinsku val kao najekstremniju u povijesti Las Vegasa, uzrokujući neizdržive uvjete za stanovnike poput Alyse Sobosan. Zdravstveni službenici upozoravaju na ozbiljne zdravstvene rizike uzrokovane visokim temperaturama, ističući da čak i prividno zdrave osobe mogu patiti od toplinskih bolesti.
Vrućinska val je također pogodila države poput Oregona i Washingtona, gdje su temperature dosegnule 39.4°C (103°F) i 40.5°C (105°F) što je rezultiralo barem šest smrti samo u Oregonu. Vrući i suhi uvjeti također su potaknuli požare u tim državama, pri čemu je jedan novi požar u Oregonu brzo zahvatio više od 12 četvornih kilometara (5 četvornih milja). U Kaliforniji, vatrogasci su se borili s više požara prisiljavajući naredbe evakuacije za stotine kuća u okrugu Santa Barbara.
Vrućina dolazi nakon rekordnog lipnja, označavajući 13. uzastopni mjesec u kojem su oboreni mjesečni rekordi temperatura širom svijeta. Više od 161 milijun ljudi u SAD-u bilo je pod upozorenjem zbog vrućine dok je val prolazio zemljom, predstavljajući značajnu prijetnju za ranjive populacije poput onih koji još uvijek nemaju struju u Teksasu nakon uragana Beryl. Predsjednik Joe Biden proglasio je veliku katastrofu u Teksasu, priznavši opasnosti ekstremne vrućine, koja godišnje ubija više Amerikanaca nego svi ostali prirodni katastrofi zajedno.
Uragan Beryl, koji je pogodio Teksas i Louisianu, odnio je živote barem sedam osoba, pridodavši se ukupnom broju smrti i katastrofa povezanih s vrućinskom valom. Kombinirani utjecaj vrućine, požara i prekida u opskrbi električnom energijom naglašava hitnost rješavanja klimatske krize i provođenja mjera za zaštitu od ekstremnih vremenskih događaja u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na aljazeera