Gruzijski zakon o “stranom utjecaju”
Gruzijski parlament je iznio kontroverzni zakon o “stranom utjecaju” koji zahtijeva registraciju medija i civilnih društava kao pod “stranim utjecajem” ako primaju više od 20 posto svojih sredstava iz inozemstva. Kritičari tvrde da ovaj zakon odražava represivni ruski zakon o “stranim agentima” i može naštetiti Gruziji u njezinim težnjama za bližim vezama s Europskom unijom. Vodeća stranka Gruzijski san, koju predvodi premijer Irakli Kobakhidze, podupire ovaj zakon, što je izazvalo masovne prosvjede u Tbilisiju i drugim gradovima širom zemlje.
Reakcije na zakon
Članovi oporbe osudili su zakon, optužujući vladu za izdaju europskih težnji Gruzije i približavanje Rusiji. Prosvjednici, uključujući i 88-godišnju ženu, izrazili su svoje protivljenje zakonu i izrazili jedinstvo u svojem europskom snu. Žandarmerija koristi prekomjernu silu protiv demonstranata, što je dovelo do hapšenja i nasilnih sukoba u Tbilisiju.
Usprkos tvrdnjama o jačanju financijske transparentnosti za nevladine organizacije, zakon je izazvao zabrinutost EU i SAD-a. Šef vanjske politike EU Josep Borrell upozorio je da će zakon naštetiti napretku Gruzije prema članstvu u EU i suprotstavlja se temeljnim vrijednostima EU. Washington također izražava zabrinutost da bi zakon mogao udaljiti Gruziju od njezina europskog puta.
Amnesty International pozvala je gruzijske vlasti da zaustave svoje napore nametanja represivnih zakona civilnom društvu. Vladajući Gruzijski san planira gurnuti zakon kroz parlament, uz podršku svoje većine, unatoč oporbi i međunarodnoj kritici. Da bi postao zakon, zakon mora proći daljnje čitanje i osigurati odobrenje predsjednika, što bi potencijalno moglo dovesti do suočavanja vlade i zagovornika civilnog društva koji teže demokratskim vrijednostima i europskoj integraciji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera