Grčka poduzima mjere protiv vrućine
Grčka je poduzela mjere kako bi se borila protiv ozbiljne vrućine zatvaranjem drevne Akropole za turiste, zatvaranjem škola i slanjem medicinskog osoblja u Ateni. Očekivalo se da će temperature doseći rekordne razine, potaknute vrućim zrakom i prašinom iz Sjeverne Afrike. Grčka, među europskim zemljama najviše pogođenim klimatskom krizom, prošle je godine pretrpjela smrtonosne požare i poplave zbog rastućih temperatura.
Slične su uvjete doživjele i druge južnoeuropske zemlje poput Portugala, Francuske, Španjolske i Italije. Na čelu napora Grčke u sprječavanju požara, vatrogasci i policija patrolirali su šumama, dok su dronovi s termalnim kamerama korišteni za koordinaciju javnog zdravstva u Ateni.
Utjecaj klimatskih promjena na vrućinske valove
Vrućina, smatrana jednom od najsmrtonosnijih prirodnih opasnosti, odnijela je više od 61.000 života tijekom rekordne europske ljetne vrućine 2022. Godine. Stručnjaci pripisuju rastuće temperature kombinaciji klimatskih promjena uzrokovanih ljudima i fenomena El Nino. Dok El Nino slabi, znanstvenici upozoravaju da će klimatske promjene, pogoršane emisijama stakleničkih plinova, dovesti do učestalijih, težih i opasnijih vrućinskih valova globalno.
Akshay Deoras, istraživački znanstvenik, istaknuo je da klimatske promjene intenziviraju vrućinske valove, pretvarajući ih u ozbiljne vrućinske valove. Rastuća učestalost, intenzitet i trajanje vrućinskih valova postaju sve veća zabrinutost, što naglašava hitnu potrebu za proaktivnim mjerama za suočavanje s posljedicama klimatskih promjena.
Za više informacija pročitajte na aljazeera