Grčka višegodišnji program u naoružanju
Grčka je nedavno objavila višegodišnji program u naoružanju vrijedan 25 milijardi eura, postajući prva članica EU koja koristi opuštene pravila trošenja za obranu. Program uključuje Štit Ahila, višeslojni obrambeni sustav, i dio je šire revizije nazvane Agenda 2030. Suočavajući se s novim prijetnjama, Grčka ima za cilj prilagoditi svoje oružane snage promjenjivom okruženju, prelazeći na kvalitetu umjesto kvantitete u svojim obrambenim sustavima. Grčka je povijesno visoko trošila na obranu zbog svog suparničkog odnosa s Turskom, trošeći 3% svog BDP-a na obranu u usporedbi s europskim prosjekom od 1,9%.
EU ulaganja u obranu
EU je nedavno povećala do 650 milijardi eura dodatnih troškova za obranu i ponudila članicama 150 milijardi eura kao niskointeresne zajmove kako bi ojačale europske obrambene industrije. Grčka, zajedno s Poljskom, zagovarala je ova opuštena fiskalna pravila i predložila stvaranje europskog proturaketnog štita financiranog europskim dotacijama članicama. Fond Europske unije za sigurnost Europe (SAFE) ima za cilj podržati obrambene industrije i promovirati europsku stratešku autonomiju.
Grčka tradicionalno je kupovala američko naoružanje, ali se nedavno okrenula europskim sustavima, poput kupovine francuskih Rafale borbenih aviona i fregata Belharra. Ovi vojni sustavi, uključujući napredne rakete i radare, pružaju Grčkoj kvalitativnu prednost nad potencijalnim protivnicima. Grčka također radi na razvoju vlastite obrambene industrije, pri čemu je 12% ugovora o Belharri dodijeljeno grčkim tvrtkama.
Unatoč suradnji s europskim obrambenim inicijativama, Grčka održava bliske veze s SAD-om, potpisujući ugovore s Lockheed Martinom o nadogradnji lovaca F-16 i naručivanju F-35 aviona. Ovaj balansiranje između SAD-a i Europe smatra se ključnim za Grčku, strateški se pozicionirajući u području od interesa za obje sile. Investirajući u naprednu obrambenu tehnologiju i jačajući svoju obrambenu industriju, Grčka ima za cilj poboljšati nacionalnu sigurnost i odigrati značajnu ulogu u oblikovanju budućnosti europske obrane.
Za više informacija pročitajte na aljazeera