Uticaj na emisije ugljičnog dioksida
Plaćanje gotovinom rezultira u gotovo 15 puta većim emisijama ugljičnog dioksida po transakciji u usporedbi s korištenjem kartice, dok je razlika još značajnija – 600 puta veća – u usporedbi s aplikacijom Swish, prema novom švedskom istraživačkom studiju. Značajne razlike su uglavnom uzrokovane prijevozom gotovine po zemlji, često obavljenim korištenjem teških dizelskih vozila. Emisije bi se mogle smanjiti prelaskom na biogoriva ili, konačno, električnu energiju, kako sugerira Niklas Arvidsson, profesor na Kraljevskom institutu za tehnologiju KTH.
Istraživanje o metodama plaćanja
U studiji, Arvidsson i njegovi kolege usporedili su utjecaj na klimu različitih metoda plaćanja poput gotovine, plaćanja putem aplikacija, kartica, Swisha i e-računa. Značajna razlika između gotovine i drugih metoda plaćanja iznenadila je Arvidssona, budući da je očekivao da će potrošnja energije digitalnih rješenja imati veći utjecaj unatoč potrebi za velikim sustavima podataka. Sveukupno, plaćanja u Švedskoj čine samo 0,01% ukupnih emisija ugljičnog dioksida zemlje, što je niže od prvotnih očekivanja. Arvidsson ističe važnost da tvrtke koje stoje iza digitalnih rješenja budu svjesne njihovog ugljičnog otiska kako bi udovoljile zahtjevima održivosti i poboljšale svoje proizvode.
Studija, naručena od švedske središnje banke Riksbanken, služi kao okvir za njihov rad na istraživanju kako bi se potencijalno razvila buduća digitalna centralna bankarska valuta, e-krona. Ipak, nema razloga za brigu oko nestanka gotovine, jer Riksbanken ističe da održivost obuhvaća više od samo emisija ugljika. Gotovina i dalje igra važnu ulogu u omogućavanju svima u društvu da obavljaju plaćanja i za pripremljenost društva, kako je navedeno od strane Nathalie Lundberg u Riksbanku.
Za više informacija pročitajte na svt