Odgovor na klimatske promjene u uzgoju sobova u regiji Sápmi
Snijeg je počeo padati već u rujnu, ali u prosincu su temperature na planini dosegle i do pet stupnjeva. Timaritelji sobova počinju osjećati frustraciju.
Tomas Marsja, predsjednik sela Girjas Sami, izražava zabrinutost zbog neuobičajeno toplog vremena na sjeveru Švedske. Brine ga utjecaj na sobove jer promjene vremenskih uzoraka utječu na njihove migracijske rute i izvore hrane.
Profesorica Gunhild “Ninis” Rosqvist sa Sveučilišta u Stockholmu, koja proučava utjecaj klime na područja uzgoja sobova, ističe nepredvidive vremenske uvjete ove godine. Ukazuje na sve češću pojavu ranog snijega koji se pretvara u led, utječući na kretanje i prehrambene obrasce sobova.
Rosqvist ističe izazove prilagodbe promjenjivoj klimi, s češćim pojavljivanjem oštrih zima. Naglašava potrebu za procjenom utjecaja klime i fleksibilnim strategijama ispaše kako bi se sobovi nosili s promjenjivim okolišem.
Marsja ponavlja potrebu za podrškom i prilagodbom, ističući da sobovi, unatoč svojoj otpornosti, trebaju pomoć u suočavanju s izazovima koje donosi klimatske promjene. Poziva na promjenu tradicionalnih praksi uzgoja u odgovoru na promjenjive vremenske uzorke.
Tekst raspravlja o hitnoj potrebi proaktivnih mjera za rješavanje utjecaja klimatskih promjena na zajednice uzgoja sobova u Sápmi. Naglašava važnost prilagodbe promjenjivom okolišu i pružanja podrške kako bi se osiguralo preživljavanje načina života uzgoja sobova. Naracija ističe povezanost okoliša, divljine i domorodačkih zajednica, naglašavajući potrebu za suradnjom kako bi se ublažili učinci klimatskih promjena na tradicionalne prakse i izvore prihoda u regiji.
Za više informacija pročitajte na svt