Francuski predsjednik Emmanuel Macron
spreman je obratiti se naciji nakon što je premijer Michel Barnier podnio ostavku nakon što je izglasano nepovjerenje koje je dovelo do rušenja vlade. Macron je prihvatio Barnierovu ostavku i zatražio od svoje vlade da djeluje u skrbničkom statusu dok nova vlada ne bude imenovana. Ostavka je došla nakon glasovanja o nepovjerenju u kojem je 331 zakonodavac u Nacionalnoj skupštini Francuske glasovao protiv vlade, što je dovelo do Barnierovog odlaska nakon svega tri mjeseca na dužnosti, označavajući najkraći mandat bilo kojeg modernog francuskog premijera.
Politička situacija u Francuskoj
Nakon prijevremenih parlamentarnih izbora u lipnju koji su rezultirali neriješenim parlamentom bez jasne većine, Macron se suočio s pritiskom da hitno imenuje novog premijera. Francois Bayrou i Sebastien Lecornu su se pojavili kao potencijalni kandidati za nasljednika Barniera, pri čemu je Macron navodno ručao s Bayrouom. Politička turbulencija u Francuskoj dodatno je otežala izazove već ugrožene Europske unije, posebno usred nemira u koalicijskoj vladi Njemačke.
- Nedostatak jasne većine u francuskom parlamentu ometa upravljanje, s političkim analitičarima primjećujući fragmentirani politički pejzaž zemlje koji otežava bilo kojoj vladi plovidbu kroz složenosti donošenja ključne zakonodavne reforme poput proračuna za 2025. Godinu.
- Javno mnijenje je podijeljeno, pri čemu većina birača izražava želju za Macronovom ostavkom, ali istovremeno izražavajući zabrinutost zbog ekonomskih i političkih posljedica kolapsa vlade.
- Trenutna politička nestabilnost u Francuskoj ističe teškoće u upravljanju usred fragmentiranog parlamenta i nezadovoljnog biračkog tijela, s prijetnjom ustavnih odredbi koje omogućuju uklanjanje predsjednika visi iznad.
Za više informacija pročitajte na aljazeera