Europski zastupnici spremni glasati o novom zakonu
Europski zastupnici su spremni glasati o novom zakonu koji ima za cilj zabraniti proizvode proizvedene korištenjem prisilnog rada, pri čemu je Kina primarni cilj unatoč tome što nije izravno spomenuta u zakonodavstvu. Zakon se smatra načinom borbe protiv korištenja prisilnog rada u Xinjiang regiji Kine, gdje su širom svijeta prijavljene zloupotrebe ljudskih prava protiv muslimanskog manjinskog naroda Uighur, uključujući prisilnu sterilizaciju i prisilni rad.
Nacrt zakona i njegove implikacije
Nacrt zakona, jednom kad bude odobren od strane Europskog parlamenta i njegovih članica, omogućit će državama EU da uklone proizvode s njihovih tržišta ako se utvrdi da su proizvedeni korištenjem prisilnog rada, bez obzira gdje su proizvedeni proizvodi. Zakon također omogućuje Europskoj komisiji provođenje istraga u lancima opskrbe izvan EU koji se sumnjiče za korištenje prisilnog rada, s ovlastima za zapljenu proizvoda na granicama i njihovo uklanjanje s tržišta.
S procijenjenih 27,6 milijuna ljudi koji se bave prisilnim radom globalno, uključujući 3,3 milijuna djece, EU ima za cilj zauzeti čvrst stav protiv takvih praksi implementacijom ovog zakona. Zakon također će uspostaviti bazu podataka kako bi se pratili rizici prisilnog rada i olakšali postupci provedbe.
Kritičari su primijetili da EU zakon ne ide toliko daleko kao stroži koraci poduzeti od strane Sjedinjenih Američkih Država, koje su zabranile uvoz proizvoda iz Xinjianga osim ako tvrtke ne mogu dokazati da nisu proizvedeni korištenjem prisilnog rada. Međutim, europski zastupnici pozivaju na suradnju s saveznicima poput SAD-a kako bi spriječili tvrtke blokirane u jednoj zemlji da jednostavno premjeste svoje proizvode iz prisilnog rada na drugo tržište.
U zaključku, Europska unija svojim potezom donošenja ovog zakona šalje poruku predanosti borbi protiv prisilnog rada i zloupotreba ljudskih prava u globalnim lancima opskrbe, posebno u regijama poput Xinjianga. Osnivanjem mehanizama za identifikaciju i uklanjanje proizvoda proizvedenih korištenjem prisilnog rada, EU ima za cilj promicati svoje vrijednosti i postaviti presedan za etičke trgovinske prakse na međunarodnom tržištu.
Za više informacija pročitajte na aljazeera